Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaRioja od nowa

2019-04-01

Zmiany w DOCa Rioja – jednym z najstarszych i bez wątpienia najbardziej klasycznych regionów winiarskich w Hiszpanii! Władze apelacji zatwierdziły nowe zasady już w 2017, a zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2019.Dopuszczają m.in. większą swobodę w produkcji białych win. Od teraz można będzie spotkać nawet 100% chardonnay z DOCa Rioja na etykiecie.

s 10 1

Jedna ze zmian dotyczy win białych, które w Rioja powoli wybijają się na niepodległość. Rioja to przecież hiszpańska kolebka potężnych, beczkowych win czerwonych, a wielu konserwatywnych mieszkańców regionu wciąż uważa, że wino białe nadaje się co najwyżej do płukania zębów (!). Warto przypomnieć, że białe wina w Rioja to tylko mały ułamek produkcji. Mimo tego coraz więcej młodych winiarzy pragnie, obok tradycyjnych win czerwonych, produkować ciekawe i złożone wina białe.
Do tej pory białe wino z Rioja mogło być zrobione wyłącznie z autochtonicznych, hiszpańskich odmian. Odmiany międzynarodowe były dopuszczane w niewielkim stopniu i tylko jako składnik mieszanki oraz uzupełnienie podstawowego, hiszpańskiego szczepu, którym w regionie Rioja jest viura.

Z okazji zmian zasad w DOCa Rioja Ambasada Hiszpanii zorganizowała szkolenie połączone z gedustacją, podczas którego Julio Cesar Sobrino - Ambasador Win Hiszpańskich na Polskę wyjaśniał niuanse nowych możliwości produkcji win oraz w jaki sposób będzie to komunikowane na etykietach.

Nowe zasady apelacji DOCa Rioja
Viñedo Singular
· Winogrona wyłącznie z konkretnej działki
· Minimalny wiek krzewów 35 lat
· Wyłącznie ręczny zbiór
· Fermentacja, dojrzewanie i leżakowanie wyłącznie w matczynej winiarni
· Udokumentowane minimum 10 lat tradycji działki w tej winiarni
· Produkcja tylko do 5.000 kg/ha dla odmian czerwonych
do 6.922 kg/ha dla odmian białych.Polecamy
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności