Piwa dla prawdziwych wikingów
 
 Piwa dla prawdziwych wikingów

Ułożone, ale z charakterem, złożone, ale nieprzytłaczające, zdeterminowane, ale niesfrustrowane, takie są Bjorn i Floki, dwa nowe piwa w ofercie Browaru Trzech Kumpli, wiodącej polskiej marki produkującej piwa rzemieślnicze. Powstały na bazie mocnego imeperialnego portera bałtyckiego, Ragnara leżakującego w beczkach po rumie i bourbonie. Ze względu na swoją specyfikę powstania i mocny charakter, nowe piwa przyjęły nazwy od legendarnych postaci historycznych i bohaterów popularnego serialu Wikingowie.

Bjorn mockup

Bjorn i Floki swój smak i aromat zawdzięczają super mocnemu Ragnarowi znajdującemu się w regularnej ofercie Trzech Kumpli. Dodatkowo każdy z nich, swój oryginalny smak przejął od drewnianych beczek po alkoholach, w których leżakował. Bjorn ma wyczuwalny posmak rumu z Jamajki i Barbados, Floki natomiast Bourbonów - Jacka Daniel'sa oraz Woodford Reserve.

Proces leżakowania mocnych piw w drewnianych beczkach rozpoczął się w Browarze Trzech Kumpli w 2018. W momencie finalnego rozlewu piwa do butelek jego łączny czas produkcji zajął około 18 miesięcy. Bjorn i Floki do sprzedaży trafią w czerwcu 2019 r. i dostępne będą w sklepach specjalistycznych z piwem rzemieślniczym oraz w restauracjach i pubach.

Piwa tzw. bazowe dojrzewały w tankach ze stali nierdzewnej, co najmniej pół roku, a następnie zostały skierowane do dalszego, rocznego dojrzewania do beczek po alkoholach, które najlepiej idą w parze z danym piwem. Starzenie piwa w drewnianych beczkach nadaje mu bardzo wyraźne nuty “dębowe”, ale przede wszystkim dodaje charakteru danego alkoholu, który wcześniej w beczce dojrzewał.

Floki leżakujące w beczce po bourbonie ma słodki, wręcz waniliowy aromat, który doskonale komponuje się z ciemnymi, palonymi i czekoladowymi słodami. Bjorn z kolei oprócz charakterystycznych, dobrze znanych wszystkim nut rumu, nabrał jeszcze lekko wiśniowego aromatu. Starzenie w drewnie to jak dodanie do piwa kolejnej, smakowej oraz aromatycznej warstwy i wymaga od piwowara wiedzy jak odpowiednio zestawić beczki z konkretnym piwem bazowym. Wszystkie piwa leżakowane w beczkach wyróżniają się minimalistyczną, skandynawską stylistyką etykiet, przypominającą nieco zdobnictwo win i mocniejszych, “eleganckich” alkoholi. Cena Floki i Bjorn kształtuje się na poziomie 25-30 zł, za 0,3 litrową butelkę. Browar rozwija linię piw dojrzewających w drewnianych beczkach i wkrótce na rynku pojawią się kolejne piwa z charakterystycznymi minimalistycznymi etykietami Trzech Kumpli.


Nowości na rynku
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail