Analiza cen wyjazdów wakacyjnych
 








Analiza cen wyjazdów wakacyjnych

2013-06-24

Tym razem Analiza Cen wyjazdów wakacyjnych przygotowana przez TravelDATA (high season) odnosi się już do wyjazdów z drugiej połowy sierpnia (dotychczas były to ceny z pierwszego tygodnia sierpnia). Odsunięcie terminu miało na celu zredukowanie wpływu na ceny przecen noszących już charakter wczesnych last minute.

Analiza pokazuje, że trzeci tydzień czerwca przyniósł niewielki wzrost średniej ceny imprez turystycznych oferowanych przez biura podróży (o 8 złotych, poprzednio notowano spadek o 13 złotych). Tym samym tkwimy nadal w okresie ich stabilizacji, gdy średnie ceny spadają lub rosną o kilka lub kilkanaście złotych. Zdecydowanie, bo o ponad 220 złotych wzrosły natomiast średnie ceny last minute. Jest to jednak spowodowane faktem, że zaczęły one obejmować już okres wakacyjny - pierwszą połowę lipca.

Struktura cen na poszczególnych kierunkach wakacyjnych wyjazdów nie uległa większym zmianom – zaznacza Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl i dodaje: Nadal najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje nam egipskie wybrzeże, a tylko nieco wyższe Bułgaria i Tunezja. Warto zaznaczyć, że nadal częste są oscylacje cen imprez w poszczególnych biurach podróży. Jeżeli w tygodniu, któreś z nich znacząco zmieniło ceny, to w następnym często dokonuje korekty w odwrotnym kierunku. Jest to cenna obserwacja dla agentów oraz ich klientów.


Obecne ceny przewyższają na głównych kierunkach ich ubiegłoroczne poziomy w większym stopniu niż miało to miejsce przed tygodniem. Stało się tak dlatego, ponieważ w tym samym okresie roku 2012 ceny pozostawały na niewysokich poziomach w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Średnie ceny hoteli 3 gwiadkowych są wyższe teraz o 56 złotych wobec 39 złotych z zeszłego tygodnia, a 4 gwiazdkowych o 52 złotych wobec 48 złotych przed tygodniem. Biurami podróży, których średnie ceny najwyraźniej przekraczają poziomy ubiegłoroczne, to nadal Sun & Fun - o 88 złotych, wobec 64 złotych przed tygodniem. W Wezyrze ceny przewyższają poziomy ubiegłoroczne w coraz mniejszym stopniu (o 45 złotych , a w tygodniach poprzednich odpowiednio o 68 i 92 złote). Średnie ceny są obecnie znacznie wyższe w porównaniu z first minute sprzedawanymi na początku stycznia 2013 roku. Zdecydowanie najniższe ich podwyżki obserwujemy w Rainbow Tours (o 78 złotych), a najbardziej wzrosły ceny w biurach Sun & Fun i Wezyr Holidays – odpowiednio o 330 oraz 263 złote.

Obserwowana od kilku tygodni różnica cen w biurach podróży w porównaniu z okresem ubiegłorocznym wynosi obecnie nieco ponad 50 złotych (poprzednio przeważnie ponad 100 złotych) - wskazuje Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA i komentuje: Jednocześnie złoty zbliżył się nieco do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecna sytuacja, gdy koszty biur podróży mogą być niższe, a realizowane marże wyższe jest teraz mniej korzystna niż w dwóch poprzednich miesiącach. Pomimo tego, nadal jednak wydaje się, że kondycja finansowa wielu biur ulegnie poprawie i w związku z tym bieżący sezon powinien być pod względem niewypłacalności biur mniej kłopotliwy dla turystów niż ubiegły.

Różnice w średnich cenach last minute wobec cen sezonu tym razem spadły do poziomu zaledwie 130 złotych. Tak mała różnica wynika przede wszystkim z faktu, że ceny last minute weszły już w sezon wakacyjny, a od tego tygodnia odnoszone są już do cen z drugiej połowy sierpnia. W związku z tym ceny last minute – jak już zaznaczano – znacząco wzrosły. Mocne zwyżki odnotowano na Krecie (o około 400 złotych), a najbardziej umiarkowane odnotowano na wybrzeżu egipskim, tureckiej Riwierze i w Tunezji (o około 150 złotych). Dużą skalę przecen last minute jak zwykle wykazywały biura TUI oraz Neckermann, a najmniejszą w przekroju całego rynku nadal wykazywała Itaka.

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail