O prawie 40 procent wzrosła wartość polskiego rynku napojów w ciągu ostatnich pięciu lat (wg badań Nielsena). Wydajemy ponad 3 mld złotych na napoje gazowane oraz soki. Za to sam rynek wody, który teraz jest wart 2,8 mld złotych, ciągle rośnie.
Segment wód butelkowanych jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku napojów i składa się z około trzech tysięcy marek z całego świata. Każdego dnia powstają nowe. W ciągu dwunastu lat całkowita konsumpcja wody butelkowanej zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 21 mld litrów w 1997 r. do 53,5 mld litrów w 2009 r. Według prognoz firmy Euromonitor International w 2016 r. przeciętny Polak wypije ponad 97 l wody. Jednak konsumpcja wody butelkowanej w Polsce jest nadal mniejsza niż w krajach zachodnich, jak stwierdził Piotr Grauer, ekspert firmy doradczej KPMG, w wypowiedzi dla serwisu Rzeczpospolitej www.ekonomia24.pl. Dodał jednak, że firmy działające w tej branży nie będą szczędziły środków na marketing i dystrybucję, a trend wzrostowy będzie trwał nadal.
Moc uzdrawiania
Popularność wody butelkowanej nie powinna dziwić. Odpowiedni marketing, dystrybucja i otoczka historii skłaniają do kupowania wody. Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, kiedy wśród ówczesnej europejskiej arystokracji modne stały się wyprawy do źródeł wód mineralnych. A zatem pojawiały się tam ówczesne spa, czyli szpitale i uzdrowiska. W ten sposób powstały znane marki, takie jak Perrier, Evian czy San Pellegrino. Wodę, która miała „moc uzdrawiania”, zaczęto dystrybuować w najodleglejsze miejsca jako dobro luksusowe. W tym celu korzystano z kamiennych tykw lub porcelanowych słoi. Później zostały one zastąpione szklanymi butelkami. Pozwoliło to na szerszą dystrybucję, jednak wciąż taka woda traktowana była jako napój dla bogaczy. Interes w eksploatowaniu źródła na większą skalę pierwsi dostrzegli Francuzi. Zaczęło się od Evian (1826), później pomysł skopiowało angielskie Malvern (1851), potem Per
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Dodaj komentarz