Wytwarzane na Podlasiu sery korycińskie znane są w całej Polsce z wyjątkowego smaku. Chociaż sposób ich produkcji jest bardzo prosty, mają grono smakoszy, którzy delektują się nimi w różnych wersjach – bardziej lub mniej dojrzałych, naturalnych i z dodatkiem ograniczonej jedynie wyobraźnią liczby ziół i przypraw.
10 sierpnia 2012 r. ser koryciński swojski został wpisany do unijnego rejestru jako produkt z chronionym oznaczeniem geograficznym. Ten, który ma prawo nosić takie miano, wytwarzany jest naturalnymi metodami wyłącznie na terenie trzech gmin w powiecie sokólskim województwa podlaskiego: Korycin, Suchowola, Janów.
Dzięki Szwajcarom… lub Holendrom
Legenda głosi, że okoliczną ludność nauczyli metody wytwarzania serów w drugiej połowie XVII w. Szwajcarzy, którzy przybyli na te tereny w czasach potopu szwedzkiego. W okolicach Korycina rozegrała się wówczas wielka bitwa, o której wspomina Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Po jej zakończeniu ranni żołnierze szwajcarskich wojsk zostali przetransportowani do folwarku Kumiała, w którym nabierali sił i goili rany zadane im podczas walk. Podobno byli tak wdzięczni za troskę, że nauczyli miejscowych robić sery, do których dodaje się sp
[...]Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Dodaj komentarz