Gęsina nie tylko na Marcina

Autor: Krystyna Ziejewska

Gęsiną możemy delektować się właściwie przez cały rok, bo mrożenie nie pogarsza jej jakości, tak samo jak w przypadku dziczyzny. Jednak połowa listopada i związane z nią Święto Niepodległości, czyli św. Macina, od lat stało się pretekstem do tego, aby na naszych stołach zagościła gęsina.

 

 rs 2019 06ez 21

  Przez lata uznawano, że gęsina jest najsmaczniejsza jesienią. Gęsi przez całą wiosnę i lato pasły się w przydomowych zagrodach, a jesienią były już dobrze utuczone i często mawiano, że najtłustsze i najsmaczniejsze. Koniec prac jesiennych w rolnictwie przypadał w listopadzie. Wtedy to kończył się też tucz gęsi, dojrzewało młode wino. W kościele katolickim zaś 11 listopada obchodzono dzień świętego Marcina, zatem była to doskonała okazja do ucztowania. Stąd też wiele ludowych przysłów, jak np. „Na Marcina gęś i dzban wina” albo „Na Marcina gęś do komina”. Jeśli chodzi o smakowitość gęsi, sytuacja nieco odmiennie wygląda dzisiaj. Od kiedy w kraju produkujemy gęsi owsiane, tak samo smakowitą gęsinę jak w listopadzie mamy również w czerwcu. 

Dlaczego owsiane?

Gęsi odchowywane według tej metody już od drugiego tygodnia życia korzystają z wybiegów na wolnym powietrzu, a po szóstym tygodniu życia przebywają na wybiegach i pastwiskach przez całą dobę. Żywienie tych ptaków oparte jest, oprócz mieszanek paszowych, na śrutach zbożowych, młodych zielonkach i owsie. Taki sposób żywienia oraz warunki odchowu doskonale wpływają na walory odżywcze mięsa, doskonałą jakość biologiczną, a co najistotniejsze – jego niepowtarzalny smak. 

W Gęsiej Chacie przez cały rok

W Gęsiej Chacie serwujemy gęsinę przez cały rok. Codziennie w menu mamy rosół z gęsiny, zupę gulaszową z żołądków gęsich, konf

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *