Jakie wino dobrać do radicchio?   WINO

Autor: Dina Evrokatova

Radicchio di Treviso (rodzaj Cichorium intibus) jest rzadkim gościem na polskich stołach, aczkolwiek raz skosztowawszy risotto con radicchio, moi gości zakochują się w nim niezmiennie. Przyznam się jednak, że sama nie znałam tego warzywa, dopóki nie zamieszkałam w północnych Włoszech, a dokładnie w okolicy Treviso. Tutaj od końca listopada do wiosny radicchio bezkonkurencyjnie panuje nie tylko w restauracyjnych kartach dań, ale i w domowych jadłospisach.

rs 2023 01t 38

Czerwonofioletowe liście z białymi smugami są chrupiące i lekko gorzkawe w smaku. Mogą być podawane jako przystawka na surowo, duszone lub z grilla do polenty a także podsmażane na oliwie jako dodatek do dań mięsnych. Często obecne w pizzy, w lasagne, jak również w deserach, a nawet jako słodka konfitura do serów. 

Zagadkowe warzywo

Jest warzywem powszechnie lubianym, lecz nie na każdą kieszeń. Długi i skomplikowany sposób uprawy, a dokładnie jej ostatni etap, tzw. wybielanie, tłumaczy wysoką cenę. Zgodnie z zasadami Konsorcjum Ochrony Czerwonego Radicchio z Treviso rośliny mogą być zbierane dopiero po drugim przymrozku w pierwszych tygodniach listopada. Przy czym radicchio zbiera się razem z korzeniami, a następnie podwiesza się częściowo zanurzone w wodzie na 15-20 dni w całkowitej ciemności. Łagodna temperatura wody (około 15ºC) sprzyja wznowieniu procesu wegetacji, a brak światła uniemożliwia roślinie wytwarzanie chlorofilu – stąd jasne smugi na liściach i złagodzenie gorzkich nut typowych dla cykorii.

Uprawiane w okolicach Treviso od XVI wieku radicchio początkowo było strawą dla najbiedniejszych i dopiero później, docenione za swoje właściwości smakowe, trafiło na stoły zamożnych i arystokracji. W XVIII wieku było już powszechnie znane w całych Włoszech, a w 1900 r. właśnie w Treviso odbyła się jego pierwsza światowa

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *