Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Sztuka ekstrakcji smaku

Słowo infuzja wywodzi się z terminologii aptekarskiej, oznaczało ono wyciąg lub napar. Dziś w miksologii infuzja to, najprościej mówiąc, dodanie aromatu i smaku do alkoholu czy koktajlu. Poznajcie jej tajniki.

 

 rs 2019 03ez 37

  Sztuka nadawania smaku alkoholom znana jest od stuleci. Według legendy pierwszym, który sporządził znaną do dziś nalewkę, był starożytny lekarz z greckiej wyspy Kos – Hipokrates. Pomieszał on wino z miodem oraz przyprawami, a powstały eliksir nazwano Hipokrasem. Inna hipoteza głosi, że nazwa Hipokrasu pochodzi od „rękawa Hipokratesa”, który miał być prymitywnym rodzajem filtra używanym przy produkcji tegoż trunku. Lata mijały, a ludzkość stosowała coraz to nowsze metody, by nadać alkoholom pożądany smak. 

Napar lub wyciąg

Samo słowo infuzja wywodzi się z terminologii aptekarskiej – dziedziny pokrewnej ze sztuką mieszania koktajli. Oznacza ono wyciąg lub napar, najczęściej używany oczywiście do celów leczniczych. Słowo to nieco wyszło z mody w Polsce w okolicach XVII w. wraz z pojawieniem się trendu na kuchnię francuską i przenoszeniem niektórych terminów z nią związanych na nasz rodzimy grunt. Swoje pierwsze „starcie” z tematem infuzji miałem prawie dziewięć lat temu, kiedy jako młody adept sztuki barmańskiej, wiedziony fantazją, bardzo chciałem z tym tematem eksperymentować. Owocem tych eksperymentów były takie abominacje, jak wódka o smaku czekolady z papryczkami chili (doprowadzająca moich gości do łez, bynajmniej nie wzruszenia) czy też...Marcin Kruk Barman zdobywca tytułu World Class Poland Bartender of The Year 2018. Na co dzień menedżer baru w warszawskim koktajlbarze Kita Koguta

Restauracja 3/2019, ALKOHOLE

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności