Wino w menu restauracji coraz częściej zajmuje ważne miejsce. Zwraca się uwagę na jego pairing z serwowanymi daniami. Ważne jest jednak także to, w jaki sposób i w jakich warunkach przechowywać wino, aby smakowało gościom i nie stało się przedmiotem reklamacji, a jednocześnie było w lokalu wyeksponowane. Przypominamy najważniejsze zasady.
Wina w większości lokali w Polsce są przechowywane i serwowane w niewłaściwy sposób. Jest to poważny problem, na który jednak coraz więcej restauratorów i, co ważne, również klientów zaczyna zwracać uwagę. Na razie nie jest z tym zagadnieniem w Polsce najlepiej, ponieważ nie przestrzega się podstawowych warunków, jakie powinny spełniać pomieszczenia lub urządzenia służące właściwemu przechowywaniu win. Jakie są to warunki?
Temperatura
Dla właściwego przechowywania temperatura powinna wahać się maksymalnie w przedziale 12-14°C. Natomiast podczas serwowania wino białe powinno mieć 8-10°C, a czerwone 16-18°C.
Wilgotność i wentylacja
Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 60-75 proc. Zbyt niska powoduje wysychanie korka w butelce, co skutkuje przedostaniem się do jej wnętrza powietrza, a to grozi jego zepsuciem. Z kolei za duża wilgotność powoduje pojawienie się pleśni i grzybów, co wpływa na pogorszenie jakości powietrza w takim pomieszczeniu i może dojść do uszkodzenia etykiet.
Brak obcych zapachów i dostępu światła
Butelki powinny przebywać w miejscu, w którym nie są przechowywane żadne inne produkty, zwłaszcza takie, które wydzielają intensywne zapachy. Kolejna ważna zasada dotyczy dostępu światła. Pomieszczenie, w którym przechowujemy wina, powinno być zaciemnione. Należy je chronić przed bezpośrednim działaniem światła dziennego, jak również ograniczyć do minimum kontakt ze światłem sztucznym, w...