Opłacalne dostawy - Balans między atrakcyjnością zamówień a kosztami
 
 
Opłacalne dostawy - Balans między atrakcyjnością zamówień a kosztami

Rynek jedzenia z dostawą w Polsce rośnie kilkakrotnie szybciej niż gastronomia. Jego rozwój przekonuje coraz więcej lokali do uruchomienia dowozów i poświęcenia im co najmniej takiej uwagi jak działalności stacjonarnej. Jednocześnie jednak rosną także oczekiwania klientów. Jak je spełniać, aby pozyskiwać dużo zamówień, zachowując przy tym odpowiedni balans kosztów?

rs 2020 04e 24

Na początek food cost, czyli słowo klucz dla każdego, kto prowadzi biznes gastronomiczny. Określa koszt składników wyrażony w procentach w stosunku do cen sprzedaży. Dotyczy zarówno pojedynczych dań, jak i całej produkcji w restauracji. Nie obejmuje natomiast kosztów operacyjnych, takich jak prąd, gaz, pensje czy marża. Prawidłowy food cost przynoszący zyski restauracji powinien mieścić się w przedziale 20-30 proc. Im mniejszy wskaźnik procentowy, tym większy zysk dla restauracji. Obliczając wskaźnik pod kątem delivery, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak koszt opakowania czy transportu. Warto przy tym pamiętać, że koszt dostawy można kształtować za pomocą optymalizacji stref dostaw, opłat za dostawy i doboru samej formy dostawy. Food cost warto obliczyć na początku tworzenia menu. Zbyt drogie dania można na tym etapie zmodyfikować. Dzięki temu unikniemy wysokich kosztów, nasz zysk będzie większy, a menu nie będzie odstraszało cenami. 

Oferta – zdjęcia i opisy

Następnym krokiem jest przygotowanie oferty. Kiedy mamy już gotowe menu, należy je zaprezentować potencjalnemu klientowi. Nie jest tajemnicą, że niemal wszyscy „jemy oczami”, dlatego warto zadbać o atrakcyjne zdjęcia oferowanych potraw. Piękne fotografie zwiększają prawdopodobieństwo złożenia zamówienia przez klienta. Zdjęcia powinny przedstawiać pojedyncze dania, najlepiej na talerzu, desce lub kamieniu. Powinny wyglądać apetycznie. Najlepiej odbierane są zdjęcia wykonane na białym tle, bez dodatkowych elementów graficznych czy sloganów. Warto pamiętać, że wykonane telefonem mogą nie być wystarczająco dobre jakościowo, dlatego warto zadbać o profesjonalne zdjęcia. Kolejnym zbliżającym do sukcesu krokiem jest trafny i zgrabny opis oferowanych potraw. Menu umieszczone na własnej stronie lub serwisu do zamawiania jedzenia powinno nie tylko odzwierciedlać kartę dań, którą goście widzą w restauracji stacjonarnej, ale także zawierać wszystkie dodatkowe informacje. Ciekawy opis dania, wraz z jego walorami smakowymi i wykorzystanymi składnikami, może dodatkowo zachęcić do zamówienia go. W ten sposób wspieramy klienta w procesie decyzyjnym, jak również poprawiamy wyniki upsellingu. Karolina Jastrzębska

Restauracja 4/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail