Różne oblicza prosciutto
 
 
Różne oblicza prosciutto

Jeżeli we Włoszech zapytamy w sklepie o prosciutto, to zwykle sprzedawca poda cotto, czyli szynkę gotowaną. Crudo to natomiast szynka dojrzewająca. Prosciutto crudo konserwowane są jedną z najstarszych znanych metod. Nie są wędzone ani gotowane, ale poddawane dojrzewaniu, a to niejedyne ich sekrety.

rs 2020 05e 29

Prosciutto crudo to najbardziej znany produkt gastronomiczny we Włoszech. Nazwa prosciutto odnosi się do tylnej świńskiej nogi i wyłącznie z tej części robionych szynek. Oczywiście istnieją też wędliny gorszej jakości, które są błędnie w ten sposób nazywane. Produkowane są z innych części, jak np. spalla cotta z przedniej nogi i łopatki wieprzowej. Tak jak wiele produktów włoskich prosciutto crudo posiada certyfikat DOP (Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia, ChNP). To unijne oznaczenie gwarantuje pewność autentyczności produktu, a co się z tym wiąże – tego, co najważniejsze dla konsumentów, czyli jakości i smaku. Najbardziej znane, ale niejedyne prosciutto – to Prosciutto di Parma DOP i od niego właśnie zaczniemy. 

Królewska szynka parmeńska

Prosciutto di Parma DOP może być produkowane tylko w rejonie Parmy i wyłącznie z włoskich wieprzowych nóg. Najwięcej jego producentów jest na wschodzie prowincji Parma, zwłaszcza w okolicach Langhirano. W 2019 r. 140 producentów zrzeszonych w konsorcjum wytworzyło ok. 8,9 mln sztuk Prosciutto di Parma. Każda szynka powstaje z udźca wieprzowego o wadze 13-15 kg. Minimalny czas dojrzewania wynosi od 12 miesięcy do trzech lat. Prosciutto di Parma nie zawiera konserwantów. Jedynymi składnikami dozwolonymi w produkcji są wieprzowina i sól. Szynka jest niskokaloryczna, ma mało tłuszczu (100 g szynki bez tłuszczu to 176 kcal),...


Restauracja 5/2020, SMAKOŁYKI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail