Makaron o trzystu imionach
 


 


Makaron o trzystu imionach

Historia makaronu jest długa. Pierwszy powstał dziewięć tysięcy lat temu z ubitych strączków i ziaren. Nie przypominał w niczym makaronów, jakie znamy dzisiaj, ponieważ miał formę pasty. Był bardzo popularny w wielu regionach geograficznych i tak zostało do dzisiaj. Jednak ojczyzną pasty są Włochy. Tam też na przestrzeni wieków przeszedł prawdziwą metamorfozę. Z tej pierwszej, nieco prymitywnej formy powstały trzy kategorie jedzenia: puls (polenta z gotowanych zbóż i wody), chleby pieczone na sucho oraz pozostałe makarony (świeże i suszone).

rs 2021 05cd 23

Początki pasty we Włoszech

 Puls powstał w Rzymie – moim rodzinnym mieście. Była to baza jedzenia robiona z orkiszu, czyli pierwszego zboża używanego przez Rzymian. Przeszła ona kulinarną ewolucję i modyfikacje do gnocchi. Zaczęto też wytwarzać inne długie formaty makaronu oraz konserwować makarony, czyli poddawać je suszeniu i przechowywać (suchy makaron to inaczej pasta secca). Na długo przed urodzeniem Chrystusa Grecy i Etruskowie produkowali już świeży makaron. Pierwsze wzmianki na ten temat znajdziemy w dokumentach sprzed tysięcy lat przed naszą erą. Nawet rzymski filozof, któremu zdawałoby się daleko było do kuchni, umieścił w swoich pismach notatki o makaronie. 

Nie ma makaronu bez mąki

Oczywiste, prawda? Już w średniowieczu na Sycylii zauważono różnicę między zbożami grano durum i tenero (zwykłe zboże). Włochy mają tak zróżnicowany klimat, jak różne są regiony. To właśnie klimat i zmiany temperatur wpłynęły na to, że siano różne zboża. Durum najlepiej przyjmowało się w suchych i ciepłych miejscach, takich jak Sycylia. Natomiast grano tenero siano na północy Włoch, tam, gdzie jest chłodniej. Tenero ma mączystą...


Restauracja 2/2021, PRODUKTY I SMAKOŁYKI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail