Holistyczne projektowanie restauracji - nasze wskazówki
 

 
Holistyczne projektowanie restauracji - nasze wskazówki

2021-07-06

hol 1

Projekt restauracji, który wpisze się w potrzeby gości i aktualne trendy to nie lada wyzwanie. Podejście holistyczne zachęca do przemyślenia różnych aspektów i scenariuszy, aby wybrać najlepsze rozwiązania. Chcesz stworzyć wyjątkowe, praktyczne przestrzenie? Nie potrzebujesz drogich materiałów! W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy projekcie restauracji, a jakich błędów warto unikać.

 

hol 2

Połączenie wyglądu z funkcjonalnością

Restauracja powinna odpowiadać na oczekiwania klientów, a jednocześnie sprostać wymogom personelu. Dobry projekt uwzględnia m.in. salę jadalną, kuchnię, zaplecze oraz szlaki komunikacyjne. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy architektów, którzy doradzają wybór innowacyjnych rozwiązań oraz materiałów wysokiej jakości. Warto pamiętać, że każde pomieszczenie daje inne możliwości i wymaga indywidualnego podejścia.

Oświetlenie

Obowiązkiem właściciela restauracji jest zapewnienie odpowiedniej widoczności w każdym miejscu. Oświetlenie powinno współgrać również z wystrojem wnętrza. Przed znalezieniem najlepszego rozwiązania, warto zrobić kilka symulacji oświetlenia sztucznego i naturalnego. Polecamy zatrudnić specjalistę, który zajmie się tą kwestią.

Otwarta kuchnia

Otwarta kuchnia w restauracjach cieszy się coraz większą popularnością. Klienci traktują ją jako dodatkową atrakcję. Możesz na żywo zobaczyć proces powstawania dań, dobór składników oraz szefa kuchni podczas pracy.

Otwarta kuchnia to ciekawy sposób zaaranżowania przestrzeni w restauracji. Rozwiązanie ma jednak kilka wad. Wszyscy oczekują, że zespół przygotowuje potrawy z najwyższą starannością. Ciągła obserwacja ze strony klientów może być obciążająca dla kucharza. Warto pamiętać, że każdemu zdarza się gorszy dzień. Kilka minut nieuwagi i zapach spalenizny może zacząć unosić się po sali pełnej gości. Nie polecamy otwartej kuchni w restauracjach o małej przestrzeni, ze słabą wentylację.

hol 3

Proekologiczne podejście

Coraz chętniej sięgamy po to, co naturalne i zdrowe. Restauracje, które dbają o środowisko przyciągają gości. Wprowadź dobre nawyki już przed rozpoczęciem działalności restauracji. Ogranicz folię i inne tworzywa sztuczne. Zespół w kuchni powinien korzystać z trwałych pojemników do przechowywania żywności.

Zamiast plastikowych słomek, postaw na bambusowe lub papierowe odpowiedniki. Dodatkowo rozważ zakup pojemników biodegradowalnych na jedzenie zamawiane na wynos. Zamów do restauracji sztućce i zastawę wielokrotnego użytku.

Postaraj się wybierać energooszczędne rozwiązania, które pozwolą Ci obniżyć zużycie wody i energii. Na zapleczu umieść informacje przypominające o oszczędzaniu wody, wyłączaniu światła itd.

Lokalizacja

Lokalizacja restauracji może mieć decydujący wpływ na przyszłe obroty. Szczególnie jeśli otworzymy ją w miejscu atrakcyjnym turystycznie, z interesującym widokiem na góry, morze itd. W takim przypadku wystrój pomieszczenia często schodzi na dalszy plan.

Piękna lokalizacja sprawia, że projekt wnętrza może pozostać neutralny, a właściciel może skupić się przede wszystkim na funkcjonalności pomieszczenia.

Projekt karty dań, opakowań

Przy tworzeniu karty dań liczy się przede wszystkim czytelny, schludny i ciekawy projekt. Oprócz tego postaw na papier o wysokiej jakości z uszlachetnieniem matowym lub błyszczącym. Koniecznie zabezpiecz kartę przez obustronne celofanowanie. Przy wydruku kluczowe jest odpowiednie nasycenie barw oraz wysoka rozdzielczość. Podobne zasady warto stosować odnośnie stojaków oraz podkładek na stół.

Wybierz opakowania na żywność z bezpiecznego kartonu, który jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jednocześnie powinien być na tyle wytrzymały, aby z łatwością przechować wilgotne lub tłuste produkty. Polecamy bezwonny materiał, który nadaje się do recyklingu oraz kompostowania.

Przy holistycznym podejściu do projektowania, nie możesz zapomnieć o szczegółach, czyli serwetkach czy kieszonkach na sztućce. Obecnie dużą popularnością cieszą się eleganckie serwetki z materiałów imitujących tekstylia. Takie produkty są miękkie, chłonne, a jednocześnie odporne na rozdarcia.

 
hol 4


Elementy rozrywki i sztuki

Chętnie odwiedzamy miejsca, które oprócz smacznego jedzenia, dają szansę na miłe spędzenie czasu. Kameralny koncert, mała biblioteczka, czy wystawa obrazów na pewno będzie zachętą dla potencjalnych gości. Przemyśl tą kwestie już na etapie projektowania.

 

Jakie są częste błędy przy projektowaniu restauracji?

  1. Podczas projektowania często bardziej skupiamy się na wyglądzie niż na potrzebach klienta. Niewygodne krzesła, które są zbyt twarde lub śliskie sprawią, że goście szybko uciekną w inne miejsce. Zła wysokość stolików utrudnia spożywanie posiłków.
  2. Zbyt intensywne lub małe oświetlenie może nasilać zmęczenie i irytację gości.
  3. Brak kreatywności przy projekcie, nudy wygląd restauracji nie przyciągną nowych klientów. Wielu właścicieli powiela popularne od lat trendy (np. industrialny wygląd lub prowansalskie dodatki).
  4. Zbyt dużo dekoracji oraz mebli utrudnia poruszanie się po restauracji. Unikaj rozwiązań, które wyglądają tanio i kiczowato. Zamiast tego postaw na ponadczasowe elementy wystroju.
  5. Nie zaniedbuj funkcjonalności pomieszczenia. Wiele restauracji boryka się ze zbyt ciasną kuchnią lub niewygodnym barem.

 


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail