Browar Chmury to nowe miejsce na mapie Giżycka. Rzemieślnicze, warzone na miejscu piwo, kuchnia oparta na lokalnych produktach i widok na jezioro Niegocin. Czego chcieć więcej? O swoim nowym projekcie opowiada architekt i restaurator Michał Lubas.
Browar restauracyjny położony jest w porcie Dalba przy ujściu kanału do jeziora. Autorska kuchnia tego miejsca to dania kuchni europejskiej i śródziemnomorskiej, a także typu street food. Jedną ze specjalności Browaru Chmury jest pizza neapolitańska, wypiekana w specjalnym włoskim piecu z wyselekcjonowanych produktów, robiona od podstaw i serwowana w nowoczesnym ujęciu.
ZAMYSŁ
Po sukcesie pierwszego projektu Wieprz & Pieprz pomyślałem sobie, że chciałbym stworzyć kolejną restaurację, tym razem całoroczne miejsce spotkań dla ludzi z naszej społeczności i nie tylko (cieszymy się dużą frekwencją gości przyjeżdżających z całej Polski). Pomysłem na to miejsce było połączenie dobrego jedzenie oraz piwa. To nasi goście mnie do tego zainspirowali, bo chętnie zamawiali ten napój. Skoro tak, to czemu by nie warzyć piwa tu na miejscu?! Nasz piwowar to Karol G. Makowczenko. Jesteśmy dumni z naszej oferty piw. Ich nazwy zostały zainspirowane łacińskimi nazwami chmur – pomyślałem, że będzie to idealny motyw nazewnictwa, gdyż daje prawie nieskończenie wiele możliwości wyboru nazw i stylów dla naszych piw.Pileus – to piwo w stylu pils: rześkie piwo dolnej fermentacji o czystym profilu słodowo- -chmielowym oraz wysokiej i przyjemnej goryczce. Bukiet aromatyczny może przywodzić na myśl nuty ziołowe, korzenne i delikatnie kwiatowe, otrzymane dzięki czeskim odmianom chmielu. Altocumulus – piwo w stylu witbier: piwo pszeniczne nazywane bière blanche (piwem białym). Brzeczka przyprawiona skórkami gorzkiej i słodkiej pomarańczy oraz cytryny, a także nasionami kolendry i koszyczkami rumianku. Bukiet piwa został uzupełniony o lekkie nuty kwiatowo- -przyprawowe poprzez fermentację z użyciem belgijskiego szczepu drożdży. Cirrus spissatus – styl rye ipa, czyli nasza interpretacja flagowego stylu rewolucji piwnej – American India Pale Ale, wzbogaconego słodem żytnim, zwiększającym wrażenie gęstości oraz dającym charakterystyczny posmak, określany jako ziemisty. Intensywnie nasycone amerykańskimi odmianami chmielu, dającego wyrazistą goryczkę oraz aromat cytrusów, białych i tropikalnych owoców. Browar Chmury jest jak pryzmat, przez który przenikają promienie różnych aspektów naszej działalności. Mamy wyjątkową lokalizację, pomysł na browar i to otoczony chmurami, no i dodam, że z zawodu jestem architektem, więc mam głowę pełną idei. To wszystko pozwoliło mi na zrealizowanie tego projektu.
CO NAS WYRÓŻNIA
Wyróżniamy się zdecydowanie tym, że jesteśmy nie tylko browarem, ale browarem restauracyjnym. Najbliższy znajduje się około 100 km od nas. Dzięki temu jesteśmy unikatowi na tle giżyckich lokali gastronomicznych. Do nadania nazwy restauracji natchnął mnie widok rozpościerający...