Eko design w projektowaniu restauracji
 

 


Eko design w projektowaniu restauracji

Ekologii jako trendu nie da się dłużej ignorować. Zastosowana w warstwie praktycznej może nawet przyczynić się do oszczędności miejsca, energii czy zasobów w restauracji. Ale nawet jako powierzchowny trend zadziała ożywczo na biznes, bo przyciągnie gości, którzy lubią przebywać wśród zieleni.

rst 447611 164636

Warto zacząć od definicji. Styl ekologiczny vel ¨zielony¨ odnosi się głównie do wykorzystanych we wnętrzu naturalnych materiałów oraz żywych roślin. Przyjazny środowisku wystrój wnętrz to coś podobnego, przy czym tu sięgamy głębiej, zastanawiając się nad wpływem takiego wystroju na środowisko. Zazwyczaj chodzi o proces produkcji mebli, farb czy dekoracji, ale w przypadku restauracji może to być też kwestia oszczędności energii czy wody w kuchni. W architekturze mówi się potocznie o „zielonych” budynkach, gdy są zeroemisyjne lub w inny sposób minimalizują zły wpływ na środowisko. 

Architektura organiczna ma ponad 100 lat

Opisane tu trendy na szerszą skalę przyjęły się dopiero w ostatnich latach, ale już w 1908 roku Frank Lloyd Wright ukuł termin architektury organicznej, czyli takiej, która organicznie wtapia się w przestrzeń. To może oznaczać zarówno wykorzystane materiały, jak i formę obiektu, która pasuje niczym brakujący puzzel do przestrzeni. Niektóre z najsłynniejszych przykładów takiej architektury to właśnie projekty restauracji. Wśród nich jest zaprojektowana przez samego Wrighta pod koniec życia Riverview Terrace Restaurant. Z nowszych przykładów warto przywołać East Beach Cafe, która pojawiła się na jednej z brytyjskich plaż i wygląda, jak zmyta deszczem kłoda wyrzucona po sztormie na ląd. Przed postawieniem pawilonu restauracyjnego warto zainspirować się właśnie otoczeniem, szczególnie w przypadku obiektów sezonowych, gdzie namioty, drewniane konstrukcje czy rośliny można łatwo stawiać i równie szybko składać czy przenosić. 

Żywa zieleń i common table

Wystrój restauracji odzwierciedla ducha epoki, zmiany społeczne i styl życia. Przykładowo lata 90. i początek XXI wieku to prywatne kluby, a więc dyskretne drzwi...Agata Frątczak

Restauracja 4/2021, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail