Klient lokali gastronomicznych podczas pandemii
 

 


Klient lokali gastronomicznych podczas pandemii

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla gastronomii. Wiele miejsc musiało zamknąć swoje drzwi. Jak na początku roku szacowała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, tylko w 2020 roku straty branży gastronomicznej mogły wynieść 30 mld złotych. Pojawiły się problemy z pracownikami. Jak gość zmienił się podczas tego okresu?

rst 925068 412636

Długo wyczekiwana „odwilż”

 Po miesiącach lockdownu cała branża wyczekiwała na pierwsze odmrożenie, czyli 15 maja b.r. i otwarcie ogródków a następnie 28 maja i otwarcie restauracji także w środku. Już na wstępie mogliśmy doświadczyć zmiany, bowiem nowością były reżimy sanitarne. Nastąpił ogromny przełom dla wielu przedsiębiorców, ale i dla gości. – To ruch, który cieszy absolutnie każdego, kto prowadzi biznes gastronomiczny. Doświadczeni restauratorzy wiedzą jednak, że ten rynek ma wiele wspólnego z sinusoidą – raz bywa lepiej, raz gorzej – dlatego powinniśmy zadać sobie ważne pytania: jak długo potrwa obecna hossa? – komentuje Ania Dębska z redaktor naczelna Gdziezjeść.info. Lokal, który chciał przyjmować klientów we wewnątrz, musiał dostosować się do wyznaczonych norm, czyli: konieczności zachowania maksymalnie 50 proc. obłożenia, minimum 1,5 m odstępu między stolikami (chyba że oddzielała je osłona wysokości 1 metra lub wyższa), dezynfekcji rąk przez każdego klienta wchodzącego do lokalu, a także konieczność korzystania z maseczek przez obsługę, oraz gości, jeśli nie siedzą przy swoim stoliku. Jak wynika z badań, Polacy najbardziej tęsknili za kawiarniami, to one wykazały się najszybszym zainteresowaniem. 

Polak chce wyjść z domu

Polacy przez miesiące lockdownu byli spragnieni spotkań towarzyskich. W miesiącach letnich modne restauracje i lokalizacje oznaczały dla gościa bez rezerwacji, przynajmniej kilkunastominutowe oczekiwanie na stolik. W wakacje widoczne było zmniejszenieobaw związanych z wychodzeniem z domu i gotowość do spędzania czasu w towarzystwie innych ludzi. – Ciekawe jest to, że mieszkańcy chętniej odwiedzali miejsca, w których sąsiedztwie nie było innych lokali. Mniej licznie z kolei pojawiali się w zagłębiach gastronomicznych skupiających kilka barów, restauracji, kawiarni – wyjaśnia...


Restauracja 4/2021, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail