Kuchnia tajska - pikantna świeżość
 

 


Kuchnia tajska - pikantna świeżość

Jaka jest kuchnia tajska? Niemożliwe jest opisanie jej jednym zdaniem. Z pewnością urzeka pełnią smaków i kolorów. Istnieją setki tajskich potraw, a każde danie ma swój własny profil smakowy. Kuchnia ta kojarzona jest jako ostra i pełna pikantnych przypraw, ale także świeża!

rst 451845 440701

Tradycyjna tajskie potrawy zawsze perfekcyjna harmonia smaków: ostrego, kwaśnego, słodkiego, słonego i umami. Tajskie jedzenie jest również znane ze świeżych (zamiast suszonych) ziół i przypraw, a także sosu rybnego, ostrygowego oraz pasty z krewetek. Dzięki zamiłowaniu twórców oryginalnych potraw do świeżości, tajskie dania są pełne kolorów przyciągających wzrok. Kuchnia ta wyróżnia się oryginalnymi składnikami, takimi jak mleko kokosowe, chili np. ptasie oko, cukier palmowy, tamaryndowiec, liście limonki kaffir, galangal (odmiana imbiru), sos rybny, trawa cytrynowa, kolendra czy tajska bazylia. Niektóre przyprawy tajskie są zbyt ostre dla podniebienia Europejczyków i żeby je zrównoważyć, na naszym kontynencie prawie zawsze towarzyszą im sosy i aromaty rybne (nam pla). 

Intrygująca ostrość

- Kuchnia polska jest zdecydowanie mniej pikantna. Kolejna zasadnicza różnica, to częste wykorzystywanie mleczka kokosowego, praktycznie nieużywanego w kuchni polskiej w potrawach słonych. W Wi- Taj, nie chodzi tylko o tajskie potrawy, staramy się odtworzyć też, na ile się da, tajską atmosferę. Często osoby odwiedzające nas chcą poznać historię dania, a także dowiedzieć się, czym jest tajemnicze hasło umami. Otóż określa ono jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka. - opowiada Linh Ziółkowska, manager restauracji wietnamsko-tajskiej Wi - Taj w Warszawie. - Warto także wspomnieć o tym, że w kuchni tajskiej stosuje się, często zaskakujące zestawienia składników, np. połączenie gotowanych ziemniaków (nieodzownego składnika tajskiego sosu curry massaman) z ryżem – wyjaśnia Dorota Dobrowolska – Na Nagara, żona Thanawat Na Nagara właściciela restauracji BASIL & LIME, która szczyci się własnoręcznym przygotowywaniem wszystkich sosów i marynat, taka opcja to pełne panowanie nad smakiem oraz brak konieczności stosowania np. glutaminianu monosodowego. Czy ostro po tajsku to bardzo ostro? I tak i nie. Pasta curry ma swoją gradację, może być średnio pikantna (za najłagodniejszą uważa się żółtą pastę curry, podczas gdy czerwona i zielona mogą, w zależności od użytych papryczek, osiągać poziomy ostrości trudne dla nieprzyzwyczajonego podniebienia).- W naszej restauracji zawsze pytamy gości o to, jaki poziom ostrości sobie życzą i tłumaczymy, że „pikantne” europejskie to średnio ostre tajskie. Stosujemy skalę z centralnej Tajlandii (skąd pochodzi szef kuchni), gdzie jada się nieco mniej ostro niż na północy czy południu kraju. Poziomem ostrości związany jest głównie z ilością papryczek chilli. Wyjątkiem są tajskie curry, które mogą być przygotowane od poziomu średnio-pikantnego w górę – wyjaśnia Dorota Dobrowolska - Na Nagara. Słynna tajska świeżość, obecność dużej ilości warzyw, też niejako równoważą tę ostrość. Jeśli danie jest ostre, to i tak daje wrażenie bardzo świeżego i pełnego smaku. 

Jak...Anna Smolec

Restauracja 4/2021, ZE ŚWIATA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail