Czerwone wino do ryby
 

 


Czerwone wino do ryby

Podczas tegorocznych wakacji, przechodząc promenadą w dalmackim Szybeniku, w jednej z restauracji zwróciłem uwagę na parę zajadającą mule. Początkowo mój wzrok przykuły stosy piętrzących się muszli. Z zawodowego przyzwyczajenia zerknąłem też na kieliszki. I ku mojemu zdziwieniu okazało się, że małże popijane są czerwonym winem podanym w solidnych burgundzkich kieliszkach. Szkło były zroszone, a zatem wino musiało być zimne. Goście wyglądali na takich, którzy całkiem świadomie zamówili do nadmorskiego lunchu właśnie ten rodzaj i kolor.

rst 55461 256661

W jednym z odcinków przygód Jamesa Bonda, grany przez Seana Connery’ego agent 007 demaskuje kolejnego złoczyńcę, gdy ten do soli w maślanym sosie zamawia chianti. Dla uwielbiającego luksus oraz stare tradycyjne zasady, popijanie ryby czerwonym winem było faux pas dyskryminującym zarówno gościa jak i sommeliera. Przytoczony tu film – Pozdrowienia z Rosji swoją premierę miał w 1963 roku. Gdyby dzisiaj ktoś pokusił się na jego remake, pewnie trzeba by było inaczej napisać tę scenę. 

Teraz to już można czerwone?

Podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń i warsztatów jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy teraz już można podawać czerwone wino do ryby? Oczywiście, że można. I zawsze można było – jeżeli tylko gość sobie tego zażyczył. Bo przecież pamiętając najważniejszą zasadę, że klient ma zawsze rację, podamy mu dokładnie to, czego ten w naszej restauracji oczekuje. Ale nie tylko z tego powodu przy rybnym daniu może pojawić się kieliszek z czerwienią. Od czasów, gdy Sean Connery kreował Jamesa Bonda, mocno rozszerzyły się nasze możliwości i upodobania kulinarne. Nieco inne są też dzisiejsze wina, więcej w nich świeżości, o(?) owocowości. Poświęcam temu tematowi sporo miejsca w mojej książce, do której niezmiennie Szanownych Czytelników odsyłam. Dawniej potrawa z ryby była najczęściej lekkim daniem, do którego w naturalny sposób pasowało lżejsze, na ogół białe wino. Dzisiaj, mogąc mieszać smaki, przyprawy, sposoby przygotowania, możemy zestawić je z przeróżnymi – także różowymi i czerwonymi...Wojciech Giebuta

Restauracja 4/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail