Spójrzmy na włoską flagę, czyż nie odzwierciedla smaków i aromatów Półwyspu Apenińskiego? Kolor czerwony może symbolizować pomidory, zieleń bazylię, a biały wysublimowaną mozzarellę. Nie ma wątpliwości: kuchnia włoska jest jedną z najbardziej znanych i lubianych na całym świecie. Jest prosta, zdrowa i pełna kolorów. Oparta na najlepszych produktach śródziemnomorskich i mocno zregionalizowana.
To, co jest znamienne dla włoskiej kuchni, to fakt, że tak wiele przepisów jest prostych w przygotowaniu, a niektóre z nich są dosłownie oparte na bardzo niewielu składnikach. – Włoska kuchnia bazuje na prostocie, ale przy wykorzystaniu produktów dobrej jakości – komentuje Emilia Baszak, współwłaścicielka Vivere we Wrocławiu. Kluczowym czynnikiem dla jakości włoskiej kuchni jest wybór najlepszej jakości produktów, aby osiągnąć żywiołowość i równowagę, które charakteryzują tę kuchnię. Wszyscy podziwiają i lubią dania takie jak makaron, pizza i tiramisu, ale kuchnia włoska to znacznie więcej. – Kuchnia włoska jest przede wszystkim zbiorem kuchni regionalnych. W Mediolanie je się inaczej niż w Neapolu. Tu, w Polsce, oprócz nielicznych wyjątków, kuchnia jest taka sama w Krakowie jak w Szczecinie – podkreśla Alfredo Boscolo, współwłaściciel i szef Culiinaria Italiana w Warszawie.
Włoskie smaki
Chociaż kuchnia włoska ma silny regionalny akcent, jej podstawowe składniki można znaleźć na całym Półwyspie Apenińskim. Są to m.in.: pomidory, oliwa z oliwek, sery, owoce, wędliny, makarony, ziemniaki. Kuchnia włoska pachnie bazylią, czosnkiem i oregano. – Każda potrawa ma swój podstawowy przepis, ale smak i oryginalność dania zależy od doświadczenia, fantazji i wyczucia szefa kuchni. To samo danie może mieć wiele odsłon – podsumowuje Krystyna Bulas, właścicielka Crisitiny w Zakopanem. Dziś w Polsce nie ma większego problemu z włoskimi produktami. Są lubiane i popularne, tak więc dystrybutorzy chętnie je sprowadzają. Firmy zajmujące się dostarczaniem towaru dla gastronomii są doskonale przygotowane do współpracy. – Mój wspólnik, który jest Włochem, wyszukuje regionalne produkty i producentów, to od nich zaopatrujemy się w różne unikatowe składniki, które nas interesują, dlatego importujemy w większości sami produkty – wyjaśnia Emilia Baszak. – Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że jakiś bardzo regionalny składnik może być nieobecny na polskim rynku. Takie produkty jak owoce morza, w szczególności ostrygi, vongole, ośmiornica, cozze, są sprowadzane z krajów specjalizujących się w ich hodowli. Trudno dostępnymi składnikami na rynku polskim są np. bottarga, trufla, szafran, sery z różnych regionów Włoch – dodaje Krystyna Bulas. Pomidory świeże, suszone i gotowane w sosie – to jedna z czołowych ingrediencji Italii. Przybyły do Europy wraz z odkryciem Nowego Świata i stały się jednym z najważniejszych składników kuchni włoskiej. Pomidor – lub tomahmac, jak nazywali go Aztekowie – zakończył krąg, nasycając podstawę pizzy i całej włoskiej kuchni świeżością i kolorem. Wiele włoskich przepisów zawiera sos pomidorowy z dodatkiem ziół i innych warzyw. Są niezbędnym składnikiem pizzy.
Za czym przepadają Polacy
Jeśli myślimy o kuchni włoskiej, od razu kojarzymy ją z makaronem. A Włosi używają szerokiej gamy makaronów o różnych długościach,...