Korek czy zakrętka
 
 

Korek czy zakrętka

Korek czy zakrętka? Oto jest pytanie. Ten pierwszy jest klasyczny, ponadczasowy, niezawodny i nierozerwalnie związany ze szlachetnym winem zamkniętym w butelce. Jest jego nieodzownym strażnikiem. Wszystko to prawda, ale nowe technologie zamykania wina nie oznaczają, że trunek jest niższych lotów. Wręcz przeciwnie, śmiało mogą konkurować z korkiem naturalnym.

rst 05 589717 568210

. Korek to w rzeczywistości kora dębu korkowego. Znaleziska archeologiczne datowane na V w p.n.e. pokazują amfory zamykane kawałkami kory. W starożytności głównym producentem korka był Półwysep Iberyjski. Odcięcie tej części kontynentu od reszty Europy podczas panowania Arabów sprawiło, że korek do XIV wieku zniknął. 

Ile lat musi mieć kora?

Dzisiejszy korek, w zbliżonej formie, używany do zatykania wina pojawił się po raz pierwszy w Anglii, na przełomie XVI i XVII w. Początkowo korki wystawały z butelek, aby łatwiej je było wyciągnąć. Następnie jednak wymyślono korkociąg (pierwszy patent pochodzi z 1795 r.). W końcu odkryto, że przechowywanie wina w pozycji poziomej utrzymuje w korku Korek czy zakrętka? Oto jest pytanie. Ten pierwszy jest klasyczny, ponadczasowy, niezawodny i nierozerwalnie związany ze szlachetnym winem zamkniętym w butelce. Jest jego nieodzownym strażnikiem. Wszystko to prawda, ale nowe technologie zamykania wina nie oznaczają, że trunek jest niższych lotów. Wręcz przeciwnie, śmiało mogą konkurować z korkiem naturalnym....Anna Smolec

Restauracja 5/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail