Wino na globusie
 
 Wino na globusie

Jednym z najprostszych, najlogiczniejszych sposobów łączenia wina z jedzeniem jest kierowanie się geografią. Zazwyczaj wina powstające w danym regionie dobrze smakują z tradycyjnymi dla danego miejsce potrawami.

rst 05 979290 875088

Nie jest żadnym odkryciem, że do grillowanej jagnięciny najbardziej smakują wina z hiszpańskich regionów Rioja czy Ribera del Duero. Do pizzy i makaronów najlepiej podać wina z Veneto czy Toskanii. Foie gras zawsze dobrze wypada z bordoskim sauternesem, a argentyńska wołowina z malbekiem. Nie do końca wiadomo, czy to zwykłe przyzwyczajenie, czy wielowiekowa tradycja, ale faktycznie tak to działa. Zamawiamy w lokalnej restauracji tradycyjne danie, do tego karafkę miejscowego wina i właściwie zawsze smakuje. Nie tylko tam na miejscu – ale i w etnicznych restauracjach we wszystkich miejscach naszego globu. Nie znaczy to naturalnie, że gdy w naszej restauracji podajemy makaron, to mamy ograniczyć się wyłącznie do win włoskich. Ktoś może lubić włoską kuchnię, ale jednocześnie preferować inne wina – choćby z Nowego Świata. Dla takich gości także powinniśmy mieć w karcie kilka pozycji. Najczęściej jednak naszym pierwszym i głównym wyborem będą wina z tego samego miejsca co przepis kulinarny. Jednym z wyjątków potwierdzających tę regułę jest Apulia. W tym położonym na samym południu Włoch regionie jada się niemal wyłącznie ryby i owoce morza. W winnicach natomiast zdecydowanie przeważają czerwone odmiany. Ekstraktywne i bardzo bogate w smaku primitivo czy negroamaro nijak nie pasuje do jeżowców czy carpaccio z ośmiornicy. To jednak jedno z niewielu znanych mi odstępstw od reguły. 

I co z tą Polską?

Geograficzne połączenia mogą być również dobrą podpowiedzią, gdy szukamy winnego akompaniamentu do dań z...


Restauracja 5/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail