Jeden kieliszek za wszystkich..
 
 Jeden kieliszek za wszystkich..

Na lokal gastronomiczny warto spojrzeć przez pryzmat organizmu, czyli wielozadaniowego systemu narządów, które wspólnie pracują na bicie jego serca. Wielu ludzi wychodzi z minimalistycznego założenia, że na sukces lokalu składają się tylko: genialny szef kuchni, oryginalny koncept i piękne wnętrze. Potem okazuje się, że żadne falbany i zdobione ściany nie zastąpią prawdziwej ludzkiej gościnności, którą w moim mniemaniu tworzą właśnie ludzie: nie tylko kucharz, ale także zgrany i ambitny zespół, a w tym menedżerowie, kelnerzy i sommelierzy, jak również zaufani dostawcy. Ta długa, poniższa myśl będzie o współpracy – w zespole, w branży, a w końcu współpracy smaków między bakłażanem a sauvignon blanc.

rst 06 508153 946509

Dlaczego wino odgrywa w naszej restauracji ważną rolę? Spersonalizowana karta win wyróżnia nas na tle konkurencji i podnosi prestiż lokalu, a ostatecznie na winie można po prostu zarobić! Karta win świetnie odnajdzie się w metaforze garnituru, w który ubieramy swoją restaurację w zależności od okazji i nastroju. W dodatku możemy go często zmieniać, a goście lubią nowości. Garnitur ten doskonale podkreśla kształty, faktury i zapachy potraw wychodzących z serwisu. Krwisty stek bez malbeca czy mule bez szampana nie są już tym samym. W popkulturze utrwaliły się klasyczne pairingi, a nasi goście nie tylko chcą je znaleźć w menu, ale też je złamać, przełknąć coś nieoczywistego. 

Zrozumieć wino

Wiedza na temat wina, tak jak jego sprzedaż, w ostatnich latach dynamicznie wzrasta. Być może to naturalna konsekwencja spowalniającego już boomu na kraftowe piwa albo szybki tryb życia dzisiejszych milenialsów, w którym nie ma czasu na libacje przy wódce, a wreszcie ośmielenie społeczeństwa do wina – zburzenie fortecy dystynkcji i luksusu. Wino znów stało się sexy i trendy, a to zasługa m.in. bezpretensjonalnych bąbli w nowoczesnych etykietach, czyli pet-natów, których trend eksplodował dwa lata temu i trwa. Słowo wyjaśnienia: pét-nat to skrót od pétillant-naturel („naturalne musowanie”), produkowany jest tzw. metodą pradawną (méthode ancestrale). W przeciwieństwie do szampana czy cavy nie zachodzi tu wtórna fermentacja – wino jest butelkowane jeszcze przed zakończeniem fermentacji pierwotnej. Moda na pet-naty czy na wina ekologiczne zwróciła uwagę młodych, albo tych, którzy młodzi czują się zawsze, i zachęciła do eksplorowania całego winnego świata, dzięki czemu stare solidne posągi jak burgundy czy...Beata Gawęda-Pawełek

Restauracja 6/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail