W projekcie restauracji piękno ma takie samo znaczenie, jak aspekty praktyczne, chociażby wykorzystanych materiałów. Nowe technologie pozwalają dopasować powierzchnie, które dobrze wyglądają, a przy tym mają dodatkowe, np. antybakteryjne, właściwości.
Poza aspektami wizualnymi w restauracji trzeba brać też pod uwagę kwestie praktyczne. Stąd tak powszechne w nowych projektach wystroju wnętrz nietypowe połączenia materiałów wykończeniowych. Trudne w czyszczeniu i konserwacji drewno czy kamień mogą zdobić ściany, podczas gdy blaty stołów często powstają z bardziej przyjaznego w obsłudze laminatu. Popularnym tematem jest dziś zabezpieczenie sanitarne restauracji w taki sposób, by uspokoić klientów czy pracowników. Tu przydatne mogą być powierzchnie o właściwościach antybakteryjnych.
Antybakteryjne stoły, sztućce, powłoki
Tak działa np. melamina, na której 99,9 proc. bakterii i zarazków ginie w ciągu 24 godzin. Co ciekawe, takie blaty mogą wyglądać identycznie, jak dębowe czy sosnowe deski. Podobne materiały opracowują m.in. firmy Impress, Swiss Krono czy Pfleiderer. Niemiecki Schattdecor produkuje coś w rodzaju fototapet, które nadają nowy kolor, teksturę, ale i przeciwbakteryjne właściwości dawnym powierzchniom. To pozwala odświeżyć i zabezpieczyć blaty w restauracji czy ściany w korytarzu, nie rezygnując z estetyki. Od 2011 r. istnieje też technologia pozwalająca zabezpieczyć na podobnej zasadzie m.in. stal nierdzewną. Do niedawna wykorzystywana rzadko, obecnie może pomóc zabezpieczyć blaty czy inne kuchenne powierzchnie. Ciekawym uzupełnieniem mogą być sztućce włoskiej marki Mepra, które od 2020 r. można zamówić również pokryte antybakteryjną, nanocząsteczkową powłoką. Nie trzeba przy tym rezygnować z designu, bo sztućce Mepra nawiązują do najlepszych klasycznych wzorów. Są dostępne w wariancie złotym, miedzianym, srebrnym czy... tęczowym. Antybakteryjne właściwości ma też powłoka laminatów Feel Light Grey | Cosmos marki Sonae Arauco. Producent otrzymał za nią w...