Nowy projekt wnętrza restauracji to nie tylko odświeżony wygląd. Wielu właścicieli lokali zapomina, że praktyczniejsze po zmianach wnętrze może przełożyć się na lepsze wyniki finansowe lokalu.
W domach czy miejscach pracy łatwo przyzwyczajamy się do drobnych utrudnień. Po latach nawarstwiają się i już nie zauważamy, jak banalne problemy z wystrojem i funkcjonalnością wnętrz mocno nas ograniczają. Widać to, gdy oglądamy programy telewizyjne o rewolucjach w upadających restauracjach. Właściciele często przez kilkadziesiąt lat pokonują codziennie setki niepraktycznych schodów i mierzą się z innymi trudnościami, których sami już nie dostrzegają.
Wystrój a szybkość obsługi
Architekt wnętrz to również osoba z zewnątrz, która potrafi spojrzeć na sytuację w świeży sposób. Gdy słyszy, że „nie da się” (przesunąć ściany czy przenieść kuchni), może zaskoczyć gotowymi rozwiązaniami koncepcyjnymi, dzięki którym jednak będzie to możliwe. Tak banalne rozwiązania, jak montaż windy restauracyjnej czy przeniesienie kuchni mogą sprawić, że każde zamówienie będzie szybciej lądowało na stole.
Nowe czasy i wyzwania
Może się okazać, że znakomicie zaprojektowana restauracja po kilkudziesięciu latach wymaga już gruntownej przebudowy wnętrz. W książce „Successfull Restaurant Design” autorzy podają dobry przykład na to, jak za pomocą wystroju czy miejsca ekspozycyjnego da się wpływać na zwyczaje klientów. „W przeszłości w wielu miejscach przychody pochodziły w 60 proc. z żywności i w 40 proc. z alkoholu. Dziś jednak istnieje presja społeczna, by zmniejszyć konsumpcję alkoholu” – piszą Regina S. Baraban i Joseph F. Durocher. Wizerunek, wpływy czy klientelę miejsca da się zmienić za pomocą umiejętnych zmian w wystroju, takich jak pomniejszenie części barowej kosztem nowych stolików czy miejsca dla dzieci. I znów: nie chodzi o sam wygląd, ale dostosowanie do zmieniających się potrzeb i norm. Restauracja typu fine dining, gdy zmienia profil na bardziej casualowy, powinna zmienić się też „od kuchni”, gdzie ważniejsze stanie się takie...