Kawa zgodna z trendami Co wprowadzić do oferty w 2022 roku?
 

 


Kawa zgodna z trendami Co wprowadzić do oferty w 2022 roku?

Ponad 80 proc. z nas pije kawę regularnie, a przeciętny Polak spożywa jej ok. 95 l rocznie . Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych napojów, który – jak się okazuje – wybieramy coraz bardziej świadomie. Coraz częściej pracownicy kawiarni czy restauracji pytani są o pochodzenie i metodę palenia ziaren oraz sposoby parzenia kawy. Przed branżą HoReCa pojawiły się nowe wyzwania oraz konieczność odpowiedzi na oczekiwania i zmiany konsumenckie. Jakie są najnowsze kawowe trendy? Co wprowadzić do kawowego menu w 2022 r. i na co zwrócić uwagę?

rst 022022 466140 213238

Ulubioną porą dnia Polaków na wypicie pierwszej kawy jest poranek – aż 90 proc. ankietowanych wybiera ten napój przed południem. Konsumenci najchętniej sięgają po espresso, caffe latte lub latte macchiato oraz cappuccino . Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu OOH Café ARC Rynek i Opinia, kawę najczęściej pijemy na stacjach paliw czy w sklepach spożywczych – przede wszystkim dlatego, że tych miejsc nie objęły restrykcje związane z pandemią. Zaraz po nich po filiżankę sięgamy w kawiarniach i restauracjach. W 2021 r. odsetek osób pijących kawę na mieście wrócił już niemal do wartości sprzed pandemii. Obecnie wynosi on 49 proc. badanych, podczas gdy w roku 2020 osiągał 42 proc., a rok wcześniej – 51 proc. 

Grono smakoszy jakościowej kawy rośnie

Od kilku lat sukcesywnie rośnie świadomość konsumencka Polaków w zakresie wyboru produktów spożywczych. Już w 2017 r., zgodnie z raportem przeprowadzonym przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, respondenci deklarowali, że podczas zakupów zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość, opakowanie czy kraj pochodzenia. Byli gotowi zapłacić więcej za produkt dobry jakościowo. Z kolei w 2021 r. aż 77 proc. badanych uznało jakość, skład, pochodzenie, a także certyfikaty za najważniejsze czynniki przy zakupach . Rosnące oczekiwania względem jakości widać także na rynku kawy – GfK odnotowało dynamiczny rozwój kategorii kawy ziarniW czasie pandemii, gdy ulubione kawiarnie czy restauracje były zamknięte, Polacy stali się baristami w zaciszu domowym, zapewniając...Piotr Jaskulski

Restauracja 2/2022, KONCEPT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail