Czy wykorzystując nowe technologie, można naturalnie zachować świeżość i wartości odżywcze produktu? Okazuje się, że za sprawą głębokiego mrożenia jest to w pełni możliwe, a metoda ta pozwala dodatkowo oszczędzać czas, utrzymywać kontrolę nad food costem i ograniczać straty. Na czym ona polega i dlaczego wielu polskich restauratorów i właścicieli firm cateringowych coraz chętniej przekonuje się do tego rozwiązania?
Eksperci z dziedziny głębokiego mrożenia żywności uznają tę metodę za jeden z najlepszych naturalnych sposobów przedłużenia świeżości produktów spożywczych. Jest to zaawansowany technologicznie proces, oparty na tzw. metodzie szokowej.
Metoda szokowa podstawą głębokiego mrożenia
Dochodzi w niej do bardzo szybkiego zamrożenia żywności, której temperatura utrzymuje się na poziomie -18°C lub niższym. Jest to możliwe wyłącznie poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń, choć nie bez znaczenia pozostaje także jakość wykorzystywanych surowców. Produkty zamrożone w sposób szokowy wymagają ponadto odpowiednich warunków przechowywania. Żywność pochodzącą z głębokiego mrożenia należy również odpowiednio oznaczać. Na etykietach, poza nazwą handlową, powinien widnieć dopisek „produkt głęboko mrożony” oraz termin przydatności do spożycia, który w przypadku tych produktów jest niezwykle długi, sięgający nawet kilkunastu miesięcy. Dlaczego jest to zdrowy sposób na świeżą żywność przez wiele tygodni? Ponieważ nie stosuje się dodatkowych substancji konserwujących do zachowania pożądanej jakości produktu. Bazuje się wyłącznie na szokowym zamrażaniu i podtrzymywaniu stałej, niskiej, kontrolowanej temperatury.
Jakość, wygląd i smak produktów
Badacze analizujący różne metody konserwacji żywności podkreślają, że szybkie zamrażanie żywności ma zasadniczą przewagę nad powolnym. Jest nią zachowanie odpowiedniej struktury produktu. Podczas głębokiego mrożenia powstają kryształki wody, których jest znacznie więcej, a jednocześnie są nieporównanie mniejsze od tych pojawiających się przy tradycyjnym mrożeniu. Rozmiar ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie, ponieważ mniejsze kryształki nie uszkadzają struktury biologicznej żywności. Zachowana jest więc konsystencja oraz wygląd produktów. Smak żywności po rozmrożeniu zależy w gruncie rzeczy od jakości składników...