Co podać do cabernet sauvignon
 


 

wino

Co podać do cabernet sauvignon

2022-10-16

Cabernet sauvignon uznawany jest za jedną z najlepszych, a na pewno najbardziej znaną na świecie odmianę winorośli. Daje szeroki wachlarz możliwości kulinarnych połączeń.

rst 052022 625838 427262

Naturalnie w zależności od siedliska, rocznika czy pomysłu enologa możemy spotkać się z różnymi cabernetami. Od lekkich, wyraźnie owocowych, które trzeba wypić, gdy są młode i żywe, po ciężkie, mocno beczkowe wielkie wina, które zachwycają nas po kilku czy wręcz kilkunastu latach spędzonych w piwniczce. Pomimo tych różnic cabernet, jak mało która odmiana, zawsze zachowuje charakterystyczne dla siebie cechy. Są to typowe porzeczkowo-paprykowe aromaty, stosunkowo wysoka kwasowość i żywe, dość intensywne taniny. Wino winu nierówne, ale w tym przypadku podobne. Upraszcza to dość mocno łączenie z potrawami. Najprościej pisząc – niemal każde wino z odmiany cabernet sauvignon będzie pasowało do każdej potrawy z czerwonego mięsa. To podstawa. Warto jednak zagłębić się w szczegóły i niuanse. 

Steki

Najbardziej klasycznym połączeniem, które sprawdza się zawsze, są steki. Grillowana wołowina to naturalny sprzymierzeniec ciężkich tanin i mocnej struktury wina. Można podawać je z ciężkimi sosami, grillowanymi warzywami czy sporą ilością ziół i przypraw. Doskonale zadziałają tu wszystkie popularne dodatki do steków: pieczone ziemniaki z rozmarynem, czosnkowe masło, truflowa oliwa, tapenada czy sos chimichuri. W tym jednak przypadku najważniejszy jest główny składnik, czyli mięso. Odpowiednia dobra wołowina przygotowana we właściwy sposób plus sól i bagietka wystarczą za najlepszy posiłek. Takiego zdania są mieszkańcy Urugwaju, który słynie z wybornego mięsa. Możemy zatem sięgnąć po caberneta właśnie znad La Platy. Wojciech Giebuta

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail