Między wódką a okowitą
 






Między wódką a okowitą

Nie wymaga większego tłumaczenia w kraju nad Wisłą, czym jest alkohol mocny i jakie są okoliczności jego wypijania. Tradycyjna kultura spożywcza podlega jednak nieustannym zmianom, przybierającym niekiedy niezwykle dynamiczne formy, za którymi musimy nadążyć. Jednym ze sztandarów nowej, kraftowej rewolucji zdaje się być wciąż owiana tajemnicą okowita.

rst 062022 695243 391831

Samo słowo „okowita” pochodzi od łacińskiego określenia aqua vitae, czyli woda życia, co napisano i omówiono już zapewne tysiące razy. Bez cienia wątpliwości jest to słowo powszechnie znane, w równie oczywisty sposób kojarzone jednoznacznie z mocnym alkoholem, wciąż jednak niezupełnie poprawnie rozumiane, bo często synonimiczne dla wódki – co, jak łatwo wykazać, jest sporym błędem. W Polsce okowita, zwana swojego czasu także gorzałką, znana była od XVI wieku i podobnie jak dziś, od współcześnie rozumianej wódki była raczej daleka. Różnice między przedmiotowymi dla nas kategoriami opierają się na samym zamyśle produktu, jego sensoryce i odmiennej technologii produkcji. Podobieństw, pozornie niemałych przy pierwszym spojrzeniu, upatrywać zaś możemy praktycznie jedynie w warstwie estetycznej samego opakowania i podobnych przedziałach zawartości alkoholu – co klasyfikuje stopień zgodności na poziomie właściwym może porównywaniu win i cydrów (choć nawet w tym przypadku technologia produkcji obu tych napojów będzie znacznie bliższa). 

Jak powstaje wódka

Odzierając jej definicję z resztek romantyzmu, możemy przyjąć za unijnym regulatorem, że wódka to nic innego jak napój spirytusowy wytwarzany z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego (czystego spirytusu) otrzymywanego w wyniku fermentacji ziemniaków, zbóż albo innych surowców rolniczych, który jest następnie destylowany lub znacznie częściej rektyfikowany w sposób zapewniający selektywną redukcję właściwości organoleptycznych użytych surowców (głównie smaków i aromatów pochodzących od surowca) oraz produktów ubocznych fermentacji. Wchodząc dalej w techniczne arkana, wspomniany tu alkohol etylowy pochodzenia rolniczego musi posiadać określone...


Restauracja 6/2022, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail