Rynek, profil klienta, zasobność portfela, ale i świadomość konsumencka oraz preferencje kulinarne. Zmianom podlega mnóstwo obszarów bezpośrednio związanych z branżą gastronomiczną. Jak nadążyć za trendami? W którą stronę rozwijać biznes u progu nowego roku? Na co powinniśmy być gotowi? Sprawdźmy, co o najbliższej przyszłości mówią badania.
Ten bezprecedensowy okres, w którym dostęp do zróżnicowanych kuchni świata mamy niemal na wyciągnięcie ręki, sprawia, że restauratorzy mają coraz wyżej zawieszane poprzeczki. Jakim wyzwaniom muszą sprostać w nowym roku?
Pożądany hedonizm kulinarny
Nie ma złudzeń, że jedzenie odgrywa dla dzisiejszego konsumenta bardzo ważną rolę. Skrupulatne przyglądanie się etykietom w sklepach spożywczych czy dopytywanie o obecność alergenów w zamawianych posiłkach coraz mniej nas dziś zadziwiają. Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie agencji kreatywnej Od kuchni wynika, że poza zaspokajaniem głodu, blisko 60 proc. osób poszukuje przyjemności w smaku jedzenia, a co trzecia osoba konsumpcją przywraca sobie dobry nastrój. Częściej na bieżąco z trendami w żywieniu są kobiety oraz osoby z wyższym wykształceniem i większymi dochodami.
Jak się reklamować, by trafiać w serca gości
Do tego, jak ważna w dzisiejszych realiach jest reklama, nie trzeba przekonywać szczególnie tych restauratorów, którzy pracują w dużych miastach i każdego dnia walczą o uwagę gości, konkurując z setkami innych lokali. Jaka reklama przyciągnie wzrok gości? Ze wspomnianego wyżej badania „Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków” wynika, że konsumenci są dość podzieleni w kwestii preferowanego formatu. Z niewielką przewagą, ale jednak kobiety częściej wybierają zdjęcia i grafiki, a mężczyźni filmy.
Co ciekawe, wraz ze wzrostem...