Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu stawiają sobie za cel zwiększanie swojej niezależności energetycznej, a także redukowanie emisji CO2 i podążanie za trendami konsumenckimi. Te cele przyświecają również liderowi rynku mleczarskiego – Grupie Mlekovita, która 24 listopada br. zorganizowała I Ogólnopolski Mleczarski Kongres Energetyczny. Tematem przewodnim wydarzenia i wystąpień konferencyjnych była przede wszystkim transformacja energetyczna oraz najnowocześniejsze techniki i technologie w tym zakresie.
Transformacja energetyczna jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Wpływają na to rosnące koszty energii, które przy konsumenckich wymaganiach najwyższej możliwej jakości produktów w rozsądnej cenie stają się ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Ponadto nieustannie rosną oczekiwania konsumentów i zmieniają się trendy, które konsekwentnie podążają w kierunku „czystej etykiety” i społecznej odpowiedzialności marek. Aby temu wszystkiemu sprostać, zakłady produkcyjne muszą się stale rozwijać, także pod kątem swojej energochłonności i wpływu swojej działalności na środowisko. Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Mleczarskiego Kongresu Energetycznego miała na celu zaprezentowanie najnowocześniejszych technik i technologii w zakresie energii, nie tylko elektrycznej, ale też cieplnej i chłodniczej, oraz usług i produktów, ułatwiających codzienną pracę zakładów, dbanie o jak najmniejsze straty energii, a przy tym o najwyższą jakość produkowanego asortymentu. Organizator wydarzenia, Grupa Mlekovita, w sercu polskiego przemysłu mleczarskiego 24 listopada br. zgromadziła liczne grono przedstawicieli swoich dostawców oraz firm oferujących innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa. – Serce polskiego mleczarstwa jest doskonałym miejscem do wspólnej dyskusji o najważniejszych wyzwaniach energetycznych w całej naszej branży. Mamy okazję spotkać się z firmami odpowiadającymi za różne obszary energetyczne, porozmawiać o wzajemnej współpracy, ale również o transformacji energetycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa systemu energetycznego nie tylko w branży mleczarskiej. To świetna okazja do poruszenia tematów wyzwań czekających nas w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach i latach, w tym związanych z dalszym rozwojem Grupy Mlekovita, dla którego niezbędne jest właściwe zaopatrzenie w media energetyczne. Ono również przekłada się na jakość produktów wytwarzanych w już 25 naszych zakładach i zadowolenie konsumentów, wybierających podczas codziennych zakupów produkty marki Mlekovita – mówił Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński podczas Ogólnopolskiego Mleczarskiego Kongresu Energetycznego.
Po oficjalnym rozpoczęciu Kongresu przemówieniem Prezesa Dariusza Sapińskiego odbyła się gala nagród, podczas której uhonorowano partnerów Mlekovity w zakresie produktów i usług energetycznych. Tuż po wyróżnieniach mieli oni okazję zaprezentować swoją działalność i najciekawsze jej aspekty podczas prelekcji wygłoszonych przed szerokim gronem zgromadzonych. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień przygotowanych przez firmy: SEEN TECHNOLOGIE Sp. z o.o., LOOS Centrum – Kotły Przemysłowe BOSCH, Fenix Systems Sp. z o.o., ULMA Packaging Polska Sp. z o.o., PNEUMATYKA AUTOMATYKA Marcin Romański Jacek Romański spółka komandytowa, Termika sp. z o.o., Energotechnika Sp. z o.o., Mitsubishi Electric Europe, FRIZO Sp. z o.o., Centrum Elektroniki Stosowanej „CES” Sp. z o.o. Między prelegentami zaprezentowali się również przedstawiciele 6 zakładów Grupy Mlekovita: w Łaszczowie, Trzebownisku, Lubawie, Baranowie, Kościanie i Zakopanem, przybliżając zebranym działalność poszczególnych oddziałów, z naciskiem na modernizacje w zakresie energetycznym i prośrodowiskowym.
Zorganizowany po raz pierwszy Mleczarski Kongres Energetyczny był wyjątkową okazją, by posłuchać i porozmawiać o rozwoju, trendach i wyzwaniach stojących nie tylko przed Mlekovitą i jej zakładami, ale przed całą branżą mleczarską. I nie tylko – transformacja energetyczna to bowiem temat, który dotyka całej polskiej gospodarki, w tym każdej z firm uczestniczących w piątkowym wydarzeniu.