Mlekovita oferuje najszerszy w Polsce wybór najwyższej jakości mlecznych produktów regionalnych, dostępnych zarówno lokalnie, w miejscu wytworzenia, jak i w ogólnopolskiej dystrybucji. Szczególne miejsce zajmuje linia Regionalne Rarytasy, którą reprezentuje szeroka gama regionalnych serów dostępnych w całym kraju, m.in. Kasztel z Doliny Roztocza, Narie z Krainy Jezior Warmii i Mazur czy Koźmin z Wielkopolski.
Linia Regionalne Rarytasy została stworzona, by promować najlepsze wyroby z lokalnych oddziałów Grupy Mlekovita. – Polacy regularnie i coraz częściej sięgają po produkty regionalne. Cieszymy się, że doceniany jest nasz wysiłek wkładany w rozwój asortymentu Mlekovity także w kategorii produktów lokalnych. Regionalne Rarytasy powstały w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania konsumentów poszukujących nie tylko innowacyjnych, smacznych produktów, ale pragnących swoimi wyborami zakupowymi łączyć się ze swoją małą, lokalną ojczyzną. Móc kupić, gdziekolwiek są, produkty ze swojego regionu lub te, które posmakowały im podczas zwiedzania naszego kraju. I dzięki doskonałej jakości naszych regionalnych produktów oraz ogólnopolskiej dystrybucji zapewnianej przez Grupę Mlekovita, Regionalnymi Rarytasami cieszyć się mogą konsumenci w całej Polsce – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA.
Polacy podczas zakupów najczęściej zwracają uwagę na pochodzenie i skład żywności. Mlekovita dba o oryginalne lokalne receptury i dzięki temu może zaproponować swoim konsumentom najszerszy wybór nabiału i jednocześnie podróż szlakiem regionów, w których zlokalizowane są zakłady Grupy Mlekovita. Hitem jest już ser Bialski z Doliny Krzny – trzykrotny laureat ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich Polara: zdobył Złoty Medal, Złoty Medal – Wybór Konsumentów oraz Grand Prix Grupy MTP. Doceniony został przez ekspertów i konsumentów za swój niepowtarzalny smak i aromat, które zawdzięcza dojrzewaniu w starannie dobranych warunkach i pochodzeniu z wyjątkowego miejsca na mapie Polski: położonego wśród naturalnych pól, łąk i lasów malowniczego rozlewiska rzeki Krzny.
W ostatnim czasie asortyment pod marką Mlekovita poszerzył się o kolejne regionalne nowości w kategorii serów. Kasztel z Doliny Roztocza to ser z najlepszego polskiego mleka otrzymywanego z gospodarstw zlokalizowanych w wyjątkowym regionie: słynącego z czystego powietrza i unikalnego mikroklimatu Roztocza. Produkowany w zakładzie Grupy Mlekovita w Tomaszowie Lubelskim, swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza dojrzewaniu w starannie dobranych warunkach i pochodzeniu z czystego ekologicznie, mało uprzemysłowionego regionu. Podobnie Narie z Krainy Jezior Warmii i Mazur, który produkowany jest w zakładzie Grupy Mlekovita w Morągu. Wyjątkowe walory tego sera wynikają z najwyższej jakości lokalnego surowca, pozyskiwanego wśród naturalnych pól, łąk i lasów położonych wokół jednego z najczystszych jezior w Polsce – jeziora Narie. W najbliższym czasie do grona serów regionalnych dołączy również wytwarzany w zakładzie Koźminie Wielkopolskim charakteryzujący się delikatnym aromatem oraz szlachetnym smakiem ser Koźmin z Wielkopolski.
Wszystkie sery, poza lokalnymi walorami smakowo-zapachowymi, charakteryzują się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka i wapnia oraz są przygotowane bez dodatku substancji konserwujących. Dostępne w wygodnych plastrach są idealny nie tylko na elegancką deskę serów czy codzienne kanapki, ale i jako składnik sałatek, przekąsek, zapiekanek czy makaronów.
Poza szerokim asortymentem serów w linii Regionalne Rarytasy można również znaleźć produkty oferowane na rynek lokalny, m.in. twaróg śmietankowy i śmietankę kremową 30% z Pilicy, ser twarogowy i śmietanę 18% z Sanoka, twaróg półtłusty z Działdowa, śmietanę 18% z Ostrowca, ser smażony z Pyrzyc, twaróg chudy, półtłusty, tłusty i śmietankowy oraz ser smażony i ser smażony z kminkiem z Chodzieży czy masło z Wielkopolski produkowane w Czarnkowie.
Szereg regionalnych serów znaleźć można także w linii Górskie Specjały z Zakopanego i Sanoka. Gołki, Faruki, Przysmaki Góralskie, Warkocze Serowe, Sakwa z Gór, ser Gryficki czy szlachetny Ementaler to sery otrzymywane z najwyższej jakości mleka pozyskiwanego z czystych górskich terenów.
Regionalne Rarytasy i Górskie Specjały to nie jedyny zasób lokalnych smakowitości z Mlekovity. W ofercie największej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej można też znaleźć m.in. produkty ze znakiem „Jakość Tradycja”. „Jakość Tradycja” nadawany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i jego celem jest wyróżnianie produktów żywnościowych wysokiej jakości wynikającej z ich tradycyjnego charakteru, posiadających szczególną jakość, reputację lub inne cechy odróżniające je od innych należących do tej samej kategorii. W br. certyfikat znaku „Jakość Tradycja” ponownie otrzymał ser Salami z Koźmina, wytwarzany według tradycyjnej receptury mistrzów serowarstwa i charakteryzujący się delikatnym aromatem oraz szlachetnym, łagodnym smakiem.
Certyfikatem znaku „Jakość Tradycja” może się też pochwalić produkowany w położonej w Karkonoszach Kamiennogórski ser pleśniowy z przerostem błękitnej pleśni. Wyrabiany jest od 1956 roku i pielęgnowany ręcznie tradycyjną metodą przez wykwalifikowanych serowarów. Dzięki włączeniu zakładu w Kamiennej Górze do Grupy Mlekovita ten znany głównie na Dolnym Śląsku produkt zyskał rynek zbytu w skali ogólnopolskiej, upowszechniając popularny i lubiany regionalnie wyrób w skali całego kraju. Znakiem „Jakość Tradycja” została potwierdzona również tradycja wyrobu lokalnie wytwarzanych w zakładach Grupy Mleovita twarogów: Twarogu Sudeckiego produkowanego w Kamiennej Górze, oraz Twarogu Wiejskiego produkowanego w Pilicy.
Regionalne produkty wytwarzane w zakładach Grupy Mlekovita dostępne są w 36 centrach dystrybucyjnych, 147 sklepach firmowych Mlekovitka oraz sklepie internetowym www.mlekovitka.pl.