Czy turystyka kulinarna ma sens

Autor: dr inż. Piotr Dominik. SGTIHVistula

Docierając do różnych zakątków świata, turyści oczekują doznań, które są typowe i specyficzne dla odwiedzanych regionów. Szczególnie atrakcyjne w turystyce jest doświadczanie elementów kultury regionalnej w miejscach ich naturalnego występowania. To właśnie lokalne, regionalne, typowe dla danego obszaru przejawy kultury składają się na dziedzictwo kulturowe, a jedną z jego składowych jest dziedzictwo kulinarne.

rs 2025 02 471828Turyści nie tylko zwiedzają i obserwują, ale aktywnie uczestniczą we wszystkim, co ich otacza, w wyniku czego poznają lokalnych mieszkańców i ich styl życia. Atrakcją staje się zestawienie spożywania posiłków i kultury w pełne doświadczenie turystyczne, które będzie oryginalne i wiernie odzwierciedli lokalne i wyjątkowe smaki poszczególnych krajów. Turystyka, w której uczestniczą osoby szczególnie zainteresowane poznawaniem dziedzictwa kulinarnego, staje się coraz popularniejsza jako część szeroko rozumianej turystyki kulturowej. Wśród nazw tego typu turystyki możemy się spotkać z określeniami: turystyka gastronomiczna (gastronomic tourism) lub turystyka kulinarna (culinary tourism) czy też szerzej turystyka żywności (food tourism). Osoby uprawiające ją poszukują nie tylko doznań smakowych, ale także możliwości poszerzenia swojej wiedzy na temat receptur, pochodzenia, okoliczności powstania konkretnych dań. 

Motywy i formy

Wśród konsumentów, którymi często są turyści, zauważalna jest konfrontacja dwóch postaw i zachowań. Pierwsza grupa to zwolennicy żywności wygodnej oraz posiłków fast food. Druga grupa to amatorzy lokalnych smaków, poszukujący przede wszystkim przyjemności ze spożywania produktów żywnościowych. Preferują oni produkty naturalne, minimalnie przetworzone oraz potrawy slow food. Dla nich biura turystyczne organizują wyprawy kulinarne w tradycyjne krainy smaku i nowe regiony kulinarnych korzeni kuchni europejskiej. Turysta kulinarny poszukuje specjalnie lokalnych produktów i jest to główny powód wyboru miejsca na wakacje. Jedzie po to, by próbować, smakować, poznawać odmienne kuchnie w innych regionach i krajach. 

Wybór miejsca, wybór smaków

Wśród motywów podejmowania turystyki kulinarnej wymienia się spotkanie z cenionym właścicielem restauracji lub szefem kuchni, który to potrafi swoim profesjonalizmem i interesującą osobowością pobudzić klienta do pogłębiania zainteresowań kulinariami czy też stać się źródłem wiedzy na tematy, które prezentuje. Ciekawym przeżyciem jest udział w różnego typu konkursach gastronomicznych. Turyści mogą w jednym miejscu spotkać specjały kulinarne oraz ich twórców, jednocześnie usłyszeć o historii i pochodzeniu prezentowanych posiłków. Atrakcją może być również uczestnictwo w imprezach otwarcia nowych restauracji. Takim imprezom towarzyszy promocja kuchni, która będzie w nich serwowana, a wydarzenia tego typu przechodzą do historii i stają się niezapomnianym przeżyciem. Szczególnie warte uwagi są inicjacje działalności karczm regionalnych, których otwarciu towarzyszą obrzędy ludowe. Specyficznym motywem wyjazdów kulinarnych jest poszukiwanie zwykłych obiektów gastronomicznych. To właśnie tego typu obiekty, służące przede wszystkim miejscowej ludności, kultywują najczęściej tradycje kulinarne. Na całym świecie istnieją zakątki, do których warto dotrzeć indywidualnie, aby skosztować potraw, które na co dzień służą miejscowej ludności. 

rs 2025 02 801345

Przykładem mogą być greckie tawerny położone w odległych częściach wysp Hellady czy też charakterystyczne dla tego kraju kafeniony. Turystyka masowa często wyklucza możliwość poznania takich miejsc w sposób, który umożliwiłby obcowanie z ich naturalnym charakterem. Motywem wyjazdów kulinarnych jest także udział w gastronomicznych festynach. Na świecie znane s

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *