Wielu restauratorów prowadzi działalność w wynajmowanych lokalach – samodzielnych lub będących częścią centrum handlowego. Takie rozwiązanie daje restauratorowi najemcy możliwość sprawdzenia lokalizacji i modelu biznesowego bez nabywania lokalu na stałe.
Umowa najmu lokalu gastronomicznego nie różni się wiele od umowy najmu innego lokalu użytkowego. Jedną z kwestii, na które warto zwrócić w niej uwagę, szczególnie jeśli planujemy dostosować lokal ściśle do swoich potrzeb, jest kwestia rozliczenia ulepszeń lokalu.
Zasady ogólne
Ulepszenia to nakłady, które zwiększają w chwili wydania lokalu (na koniec okresu najmu) jego wartość lub użyteczność, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, w porównaniu ze stanem lokalu z początku najmu. Prowadzą one do nadania lokalowi pożytecznych właściwości, mimo że bez nich w lokalu już możliwe było prowadzenie umówionej działalności. Odróżnić je trzeba od obciążających najemcę drobnych nakładów, które są połączone ze zwykłym korzystaniem z lokalu, jak np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, drobne naprawy instalacji etc., a także od obciążających wynajmującego nakładów koniecznych, bez których lokal nie byłby przydatny do umówionego użytku (tymi rodzajami nakładów zajmiemy się osobno). Jeżeli najemca ulepszył lokal, to – w braku odmiennej umowy – w
[...]Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Dodaj komentarz