Pizza i wino to nie jest konwencjonalna relacja. Ale też nie jest niemożliwa. Zróżnicowane nuty wina i czyste, wyraziste smaki pizzy mogą współistnieć w doskonałej harmonii, tworząc związek oparty na uczciwości i wzajemnym szacunku. Bez wywyższania wina nad bezpretensjonalną pizzę, bez arogancji i bez tajemnic.
Pochodzenie pizzy jest skromne i wyłania się z dość odległej przeszłości. Wyrabia się ją od ponad 3 tys. lat. Ta prosta mieszanka mąki i wody, uformowana pod wpływem słońca i upływu czasu, przetoczyła się przez wszystkie cywilizacje, stając się prawdziwym dziedzictwem ludzkości. Niezależnie od tego, czy przybierała formę egipskiego bochenka czy greckiego placka doprawionego niezliczonymi przyprawami, zawsze była częścią skromnego rytuału przetrwania i codzienności. Choć może istnieć wielu przodków najróżniejszych rodzajów pizzy, to ta prawdziwa, która przetrwała do dziś w nienaruszonym stanie, narodziła się w czasach kryzysu, po upadku Bizancjum i najazdach barbarzyńców. O pizzy będziemy mogli zacząć mówić dopiero wtedy, gdy Longobardowie osiedlą się na Półwyspie Apenińskim między Lacjum i Kampanią, i zaczną hodować bawolice na mleko oraz produkować niezrównaną mozzarellę. Ale brakowało jeszcze jednego kluczowego składnika współczesnej pizzy, którego dotarcie do Europy zajęło całe wieki. Pomidor – zwany przez Azteków tomahmac – ostatecznie dopełnił całości, nadając pizzy świeżość i kolor, które stały się symbolem całej kuchni włoskiej.
Współczesne dzieje pizzy
W Neapolu w XVIII wieku można już mówić o pizzy w pełnym znaczeniu tego słowa. Pieczona w piecu opalanym drewnem, z dodatkiem jedynie pomidorów i mozzarelli, zaczęła zdobywać sobie reputację. W 1780 r. otwarto pierwszą pizzerię – Pietro e basta così, która do dziś kontynuuje tradycję pod nazwą Antica Pizzeria Brandi. Nie tylko podbiła ona gusta zwykłych ludzi, ale również zdobyła uznanie najbardziej wyrafinowanych podniebień. Antica Pizzeria Brandi przechowuje dokument podpisany przez oddanego Galli Camillo, capo dei servizi di tavola del
[...]Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Dodaj komentarz