Już w maju, tego roku odbędzie się kolejna edycja Vininova Wine & Spirits Festival – jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce. W tym roku festiwal zgromadzi ponad 60 producentów z całego świata. Znajdą się wśród nich zarówno cenione winiarnie i destylarnie, jak i małe, rodzinne projekty, stawiające na rzemiosło i jakość.

fot. materiał prasowy
Festiwal jest przestrzenią dialogu i inspiracji zarówno dla profesjonalistów – sommelierów, właścicieli restauracji, hotelarzy, menedżerów gastronomii – jak i dla pasjonatów, którzy dopiero odkrywają świat smaków lub są już doświadczonymi kolekcjonerami.
Vininova, marka należąca do Grupy MJG, to importer i dystrybutor win oraz mocnych alkoholi z ponad 22 krajów. Portfolio obejmuje ponad 1300 etykiet, co czyni firmę jednym z najciekawszych graczy na polskim rynku. Dlatego hasło przewodnie tegorocznej edycji, nie mogło brzmieć inaczej niż – „Podróż przez świat wina”. Vininova tym samym zaprasza do odkrywania kultury, smaków i historii zaklętych w butelkach.
Joanna Grzemska, CEO Grupy MJG: „Dla nas jako grupy to projekt strategiczny. Budujemy kulturę jakości i edukacji – to inwestycja w relacje, lojalność i rozwój rynku. To również wyjątkowy moment, by porozmawiać bezpośrednio z producentami o ich pracy.”
Terminy i lokalizacje
- Gdańsk – 22 maja 2025, Stary Maneż, ul. Słowackiego 23
- Poznań – 23 maja 2025, Hotel Andersia, pl. Andersa 3
Program w obu miastach wygląda podobnie:
- wejście dla profesjonalistów od godziny 12:00 do 20:00
- wejście dla klientów indywidualnych od godziny 16:00 do 20:00
- dedykowane profesjonalistom masterclassy prowadzone przez producentów od godziny 12:00 - różne masterclass na różne miasta, szczegóły poniżej
- prezentacja ponad 60 producentów,
- degustację ponad 700 etykiet od win naturalnych i biodynamicznych, przez rzemieślnicze alkohole mocne, aż po klasyczne apelacje czy produktu NoLo
Tomasz Zubek, Commercial Director: „Vininova Wine& Spirits Festival coś więcej niż portfolio tasting. Chcemy, by nasi goście mogli poznać ludzi stojących za winem – ich filozofię, podejście do terroir i technikę pracy.”
Masterclassy – esencja wiedzy i spotkania z twórcami
Masterclassy to wyjątkowa przestrzeń edukacyjna, podczas której uczestnicy mają okazję poznać nie tylko smak wina, ale też opowieść o jego pochodzeniu. Każde spotkanie to interaktywna degustacja, połączona z prezentacją producenta, który dzieli się swoją filozofią, metodami pracy i historią regionu.
PROGRAM MASTERCLASS
Gdańsk – 22 maja
- Schloss Gobelsburg (Austria) – jedna z najstarszych winnic w Austrii, związana z klasztorem cystersów, znana z eleganckich Grüner Veltlinerów i Rieslingów.
- Microbio Wines (Hiszpania) – biodynamiczne wina Ismaela Gonzalo, tworzone bez chemii, spontanicznie fermentujące, z winorośli nawet 270-letnich.
- Elvio Cogno (Włochy) – klasyka Piemontu z cru Ravera, prowadzona przez Nadię Cogno i Valtera Fissore. Wina ekologiczne, cenione przez krytyków.
- Kyrö (Finladnia) – mocny alkohol zrodzony z saunowej inspiracji.
Poznań – 23 maja
- Pierre Frick (Francja) – ikona biodynamiki z Alzacji, wina bez siarki i cukru, w pełni naturalne.
- Julien Guillot (Francja) – charyzmatyczny producent z Burgundii, precyzyjne i ekspresyjne wina naturalne z Clos des Vignes du Maynes.
- Arpepe (Włochy) – mistrzowie nebbiolo z Valtelliny, wina dojrzewające w dużych beczkach, z naciskiem na czas i terroir.
- Vik (Chile) – projekt premium łączący precyzję i badania geologiczne z siłą natury – nowoczesna wizja chilijskiego wina.
Wystawcy i kategorie
Bartosz Kośmider, Purchasing Director: „Zainteresowanie producentów jest ogromne. Ich obecność pokazuje, że Polska staje się dojrzałym, strategicznie ważnym rynkiem na światowej mapie wina.”
Na festiwalu zaprezentujemy wina
Argentyna - Altar de Uco
Australia i Nowa Zelandia – Henschke, Murdoch Hill, Ochota Barrels, Seifried
Austria - Schloss Gobelsburg
Chile - VIK
Francja - Achille / Pépin, Champagne Blin, Champagne Lanson, Chapoutier, Château de la Vieille Chapelle, Louis Latour, Pierre Frick, Sébastien Riffault, Vignes du Maynes
Gruzja – GWS, Mukhrani
Hiszpania – Arzuaga, Descregut, Marqués de Riscal, Microbio, Portal del Priorat, Sommos
Litwa - Acala
Niemcy - Dr. Loosen, Weingut am Stein
Polska – Meduzyna, Winnica Gostchorze, Winnica Jakubów, Winnica Majątek DrzewceWinnica Opera, Winnica Saint Vincent
Portugalia - Casa Santos Lima, Niepoort, ODE, Reynolds, Sogevinus
Słowenia - Magula
Spirits – Calvados, Compagnia Caraibi, Kyrö, Marussia
Urugwaj – Pisano, Viña Progreso
Węgry – Hetszolo, Kristinus, Péter Vida
Włochy – Allegrini, Andrea Pilar, Argiolas, ArPePe, Boscarelli, Bulgarini, Cavit, Elvio Cogno, Croci, Cusumano, Dario Prinčič, Fenocchio, I Vigneri,Masciarelli, Montelliana, Nosio / Mezzacorona, Occhipinti, Poggio al Tesoro, San Marzano, Suavia, Terlan, Trinchero, Vigneti del Vulture, Volpaia
Rejestracja i bilety
Dla profesjonalistów z branży gastronomicznej i handlowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Szczegóły i zapisy na stronie festiwalu: https://festiwal.vininova.pl
Dla klientów indywidualnych dostępne są dwa rodzaje biletów:
- bilet standardowy (wstęp od godziny 16:00) – umożliwia udział w części degustacyjnej wydarzenia.
- bilet Masterclass (wstęp od godziny 12:00) – pozwala na wcześniejsze wejście oraz udział w jednej wybranej masterclass.