Zaczynasz karierę w zawodzie sommeliera? Masz nie więcej niż 28 lat? Chcesz się dalej rozwijać? Jeśli tak, mamy dla Ciebie propozycję: weź udział w III Mistrzostwach Polski Młodych Sommelierów Chaîne des Rôtisseurs, organizowanych pod patronatem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa!

fot. materiał prasowy
Zasady konkursu
Konkurs skierowany jest do osób dopiero rozpoczynających karierę w gastronomii, zwłaszcza kelnerów czy barmanów. Uczestnicy nie mogą mieć mniej niż 21, ale i nie więcej niż 28 lat. Wskazane jest, aby posiadali około 3-letnie doświadczenie pracy w gastronomii, ale nie muszą być członkami branżowych stowarzyszeń. Tak naprawdę wystarczy motywacja oraz znajomość języka angielskiego.
Proces kwalifikacji do konkursu jest bardzo prosty - wystarczy zarejestrować się poprzez formularz online dostępny pod adresem: https://tiny.pl/38f-311h
W komisji konkursowej znajdą się Łukasz Górski - jako sędzia główny (zwycięzca Chaîne des Rôtisseurs International Jeunes Sommeliers w roku 2023) oraz Ewa i Wojciech Starzyccy (edukatorzy winiarscy, sędziowie wielu konkursów winiarskich).
Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze maksymalnie 30 uczestników, którzy otrzymają zaproszenie na krajowy finał, który odbędzie się 16 czerwca 2025 r. w Hotelu Dwór Sieraków koło Krakowa.
W konkursie będzie trzeba zaprezentować zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Zawody składają się z części pisemnej, obejmującej 60 pytań oraz części praktycznej, podczas której należy wykazać się umiejętnościami serwisowymi oraz rozpoznawaniem win i alkoholi mocnych. Wyniki zostaną ogłoszone tego samego dnia podczas uroczystej kolacji, na którą otrzymają zaproszenie wszyscy uczestnicy.
Najlepszy zawodnik zostanie uhonorowany złotym medalem oraz otrzyma możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych zawodach International Jeunes Sommeliers Competition 2025, które odbędą się we wrześniu 2025 r. w Genewie.
Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie: III Mistrzostwa Polski Młodych Sommelierów Chaîne des Rôtisseurs pod patronatem ZP PRW - informacje dla uczestników - Polska Rada Winiarstwa
Polacy w konkursie
Chociaż polska edycja konkursu odbywa się dopiero po raz trzeci, to nasi rodacy odnieśli już dwa znakomite sukcesy. Swoją karierę w zawodzie sommeliera zaczynał od zwycięstwa właśnie w tym konkursie Sławomir Pietras MS. W 2017 r. reprezentował Wielką Brytanię, bowiem o barwach, pod którymi się występuje decyduje miejsce zatrudnienia, a nie obywatelstwo. Ten sukces powtórzył w roku 2023 Łukasz Górski, zostając Mistrzem Świata Młodych Sommelierów na światowym finale w Lublanie. Mistrzem Polski roku 2024 został Michał Flis i to on reprezentował nasz kraj w ubiegłym roku w Lizbonie.
Zdaniem Mistrza Świata roku 2023 – Łukasza Górskiego - nie musimy mieć kompleksów. – Ja sam konkurowałem z osobami z krajów, które są winiarskimi potęgami, jak choćby USA, Niemcy, Wielka Brytania czy Australia. Okazało się, że chłopak z Ptaszkowej, małej miejscowości koło Nowego Sącza, może być od nich lepszy! A proszę sobie wyobrazić, że pierwszy artykuł o winie, tak w pełni świadomie, przeczytałem zaledwie 5 lat temu! – mówi Łukasz Górski.16 czerwca w Sierakowie Łukasz Górski będzie głównym sędzia i osobą sprawującą merytoryczny nadzór nad zawodami.
Z kolei ubiegłoroczny Mistrz Polski – Michał Flis – przyznaje: - Gdy związałem się zawodowo z w gastronomią odkryłem, że wino to atrakcyjna nisza. Co ciekawe ten konkurs był pierwszym, w którym brałem udział i wygrałem!
Kto za tym stoi?
Paweł Gąsiorek, organizator wydarzenia, uważa, że medal Chaîne des Rôtisseurs w CV otwiera drzwi do najbardziej prestiżowych miejsc pracy na całym świecie. - Celem tej inicjatywy jest zachęcenie i pomoc młodym w rozwoju kariery w zawodzie sommeliera. Dla nich to życiowa szansa, a dla nas nadzieja, że poziom kultury winiarskiej w Polsce będzie rósł – mówi Paweł Gąsiorek.
Głównym organizatorem konkursu, gwarantującym jego prestiż oraz wysoką jakość, jest międzynarodowe stowarzyszenie gastronomiczne Chaîne des Rôtisseurs, założone w 1950 roku w Paryżu. Organizacja zrzesza niemal 21 tysięcy członków w 75 krajach, reprezentując hotelarzy, restauratorów, szefów kuchni, publicystów, managerów, sommelierów oraz miłośników kultury kulinarnej.
Stowarzyszenie czerpie swój autorytet z tradycji, sięgającej Francuskiego Królewskiego Cechu Kucharzy powstałego w 1248 roku, za czasów panowania króla Ludwika IX. W Polsce działalność organizacji oficjalnie wspiera ambasador Francji, a codzienną działalność polskiego oddziału nadzorują: Michel Marbot – Bailli Délégué, Iwona Niemczewska – Conseiller Culinaire oraz Paweł Gąsiorek – Échanson.
Jednym z kluczowych celów Chaîne des Rôtisseurs jest wspieranie młodych profesjonalistów, którzy dzięki swojej pasji oraz potencjałowi mają szansę stać się zawodowymi sommelierami.
Cel? Kształcenie ekspertów
To już kolejna edycja konkursu, która odbywa się pod patronatem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. To największa w kraju organizacja skupiająca podmioty branży winiarskiej. Jak mówi Magdalena Zielińska, Prezes ZP PRW, przyszłość kultury winiarskiej w Polsce leży w rękach zdolnych i zaangażowanych młodych ludzi.
- Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa z dumą wspiera inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju wysokiej kultury wina w Polsce i pozytywnie kształtują przyszłość rynku. Widzimy ogromną wartość w inwestowaniu w młodych, ambitnych sommelierów, którzy dzięki swojej wiedzy, szacunkowi do produktu i odpowiedzialności, zapewnią odpowiednie standardy w branży. Konkurs Młodych Sommelierów to doskonała okazja do promowania profesjonalizmu i pasji. Zależy nam na tym, aby wysoka kultura konsumpcji wina była coraz szerzej propagowana – tłumaczy Magdalena Zielińska.
W tej chwili Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa liczy 17 firm członkowskich. To czołowi producenci, importerzy oraz dystrybutorzy win, miodów pitnych oraz napojów winiarskich.
- Młodzi profesjonaliści potrzebują nas, a my potrzebujemy ich – mówi Paweł Gasiorek, Prezes Domu Wina, członek ZPPRW. - Za kilka lat to w ich rękach będzie rynek wina. O tym, jak będzie wtedy wyglądał, możemy zdecydować teraz, wpierając rozwój zawodowy młodzieży z dbałością o pozom ich wiedzy i umiejętności. Naszym zdaniem jest też zachęcenie ludzi do wyboru tej drogi zawodowej i pomoc w realizacji ich marzeń. To się dzieje dzięki Chaîne des Rôtisseurs na całym świecie i w Polsce. Jestem wdzięczny członkom Polskiej Rady Winiarstwa za zaangażowanie się w tę inicjatywę - dodaje.
Na zgłoszenia kandydatów organizatorzy czekają do 8 czerwca br., do godz. 12.00