MATERIAŁ PARTNERA: Lokal na restaurację, czyli jaki?

Jeśli marzysz o własnej restauracji, to czeka Cię szereg bardzo ważnych do podjęcia decyzji. Do najważniejszych z nich należą m.in. menu, dobór odpowiednich dostawców, wybór odpowiedniej lokalizacji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego lokalu pod działalność gastronomiczną? Podpowiadamy.

 

Lokal na restauracje czyli jaki e restauracja com

Dobra lokalizacja to podstawa

Co prawda nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka lokalizacja jest najlepsza dla restauracji, ale na pewno przy wyborze miejsca warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najlepiej, aby lokal położony był takiej części miasta, która jest często odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Istotne, aby był widoczny z ulicy, a budynek przyciągał wzrok i zachęcał do wejścia. W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest również dostępność miejsc parkingowych oraz możliwość dojazdu komunikacją miejską.

 

Pamiętaj też, aby dopasować miejsce do grupy docelowej. Przykładowo restauracja serwująca dania wykwintne może mieć zupełnie inne wymagania lokalizacyjne niż bar z domowymi obiadami. Przed podjęciem decyzji o kupnie bądź wynajmie lokalu, warto jest również przeanalizować konkurencję znajdującą się w okolicy. Najlepiej, gdy w pobliżu nie będzie żadnych znanych restauracji, ale jeśli nie ma innego wyjścia, będziesz się musiał wykazać oryginalnością, np. dań czy wnętrza, aby klienci wybierali właśnie Twoją restaurację.

Rozmiar lokalu

Koniecznie dobrze przemyśl też kwestie związane z wielkością lokalu. Ile klientów dziennie chciałbyś obsłużyć? Ile stolików powinno się znaleźć na sali? Ilu kucharzy i kelnerów chciałbyś zatrudnić? Jak dużego potrzebujesz zaplecza? Na te wszystkie pytania musisz poznać odpowiedź jeszcze przed decyzją o zakupie nieruchomości lub jej wynajmie.

 

Pamiętaj też, że im większy lokal, tym większe czekają Cię koszty związane z jego utrzymaniem. Mowa tu m.in. o czynszu, opłatach za prąd czy ogrzewanie. Oprócz tego ważna jest również ocena lokalu pod kątem konieczności przeprowadzenia ewentualnego remontu pomieszczeń czy ich adaptacji. Wszelkie prace związane renowacją lokalu czy z dostosowaniem go do indywidualnych potrzeb mogą bowiem również generować duże koszty.

Jakie warunki musi spełniać lokal gastronomiczny?

Marząc o własnej restauracji powinien wiedzieć również, że każdy lokal gastronomiczny musi spełniać szereg ściśle określonych wymogów technicznych i sanitarnych, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Rozporządzenie to zawiera informacje m.in. o minimalnej wysokości pomieszczeń, jego powierzchni, czy liczbie wejść. Zgodnie z tym dokumentem, stała kuchnia musi mieć minimum 3,3 m wysokości, a miejsce pracy tymczasowej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne 2,5 m. Pomieszczenie produkcyjne może mieć wysokość 2,5 m pod warunkiem zainstalowania mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji (zgodę musi wtedy wyrazić jednak sanepid).

Dopuszcza się wyłącznie jedno wejście w lokalu gastronomicznym, jednak w takim przypadku niezbędne jest zastosowanie zasady rozdzielności czasowej, co oznacza odbieranie dostaw i towarów wyłącznie w godzinach zamknięcia lokalu. Ważne są także zapisy dotyczące minimalnej powierzchni lokalu gastronomicznego. Każdemu zatrudnionemu pracownikowi należy zapewnić minimum 13 m³ wolnej objętości oraz co najmniej 2 m² wolnej powierzchni podłogi. To tylko niektóre z zapisów umieszczonych w rozporządzeniu. Przed wyborem lokalu pod działalność gastronomiczną koniecznie zapoznaj się z całym dokumentem. Inne ważne wytyczne z rozporządzenia to:

 

1. Lokalizacja i konstrukcja:

- Lokale mogą znajdować się poniżej poziomu terenu za zgodą inspektora sanitarnego​. - Wymagane są zabezpieczenia akustyczne i przeciwdźwiękowe w przypadku sąsiedztwa z budynkami mieszkalnymi​.

2. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne:

- Obowiązkowa wentylacja i minimalna wysokość 2,5 m (z wyjątkami)​​. - Ściany powinny mieć powierzchnie zmywalne i odporne na wilgoć​.

3. Wyposażenie dla dzieci:

- W obiektach powyżej 1000 m² wymagane są pomieszczenia do przewijania i karmienia dzieci​​.

4. Drzwi i dostępność:

- Drzwi do pomieszczeń muszą mieć minimalne wymiary (0,8 m szerokości i 2 m wysokości)​.

5. Wentylacja i czystość powietrza:

- Lokale muszą być zaprojektowane, by eliminować szkodliwe czynniki w powietrzu​.

6. Bezpieczeństwo pożarowe:

- Drzwi ewakuacyjne w lokalach dla ponad 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz​.

7. Energia i instalacje:

- Lokale muszą posiadać niezawodne systemy grzewcze i oświetleniowe​​.

 

 

Lokal gastronomiczny – gdzie szukać?

Nie musisz sam szukać lokalu gastronomicznego do wynajęcia. Obecnie na rynku jest wiele pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy chętnie Ci pomogą znaleźć odpowiednie miejsce pod Twoją działalność.

 

Łatwo i szybko lokali użytkowych na wynajem czy sprzedaż szuka się także w Internecie. Na Nieruchomosci-online.pl znajdziesz informacje dotyczące lokali na sprzedaż i wynajem, m.in. ich lokalizację, powierzchnię, cenę oraz będziesz miał możliwość obejrzenia zdjęć. Na stronie można znaleźć też przydatne informacje dotyczące prawa i rynku nieruchomości, takie jak wzór umowy najmu lokalu użytkowego z komentarzem.

 

Coraz częściej lokale użytkowe oferują również deweloperzy. Lokale te są nowe i bardzo często dostosowane pod konkretną działalność usługową. Nie będą zatem wymagać większych remontów czy dużych nakładów finansowych.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *