Prawo do przepisu

Czy przepis kulinarny może być chroniony prawami autorskimi? W Polsce problem ten zwrócił uwagę opinii publicznej dopiero po serii skandali związanych z publikowaniem w książkach kucharskich (i nie tylko) przepisów skopiowanych z blogów kulinarnych.

rs-2014-02-46

Proceder „zapożyczania” przez znanych autorów pomysłów od innych – mniej znanych, bez wiedzy i zgody tych drugich, kwitł przez wiele lat, a w czasach łatwej wymiany informacji przybrał na sile. Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że jeżeli ktoś opublikował coś na stronie www, to automatycznie treści te stały się domeną publiczną i nie potrzeba niczyjej zgody na korzystanie z nich wedle swego uznania. Do ich grona zaliczało się co najmniej paru celebrytów z branży kulinarnej, którzy w bolesny sposób przekonali się, w jak wielkim byli błędzie.

Burza medialna

Internet działa w dwie strony – z jednej, mamy łatwy dostęp do treści publikowanych przez innych, z drugiej zaś, nasze publikacje są udostępniane często na tych samych zasadach. W skutek tego autorzy szybko zorientowali się, że ktoś opublikował ich przepisy. Młodych blogerów nie zniechęciło do obrony własnych praw to, że występują przeciwko osobom znanym i szanowanym w branży. Po wykryciu plagiatów rozpoczęli medialną burzę, która pozytywnie wpłynęła na świadomość prawną statystycznego Kowalskiego.

Na pocieszenie dodam, że niechlubna praktyka plagiatowania przepisów z internetu nie jest wyłącznie polską przypadłością. Parę lat przed tym, kiedy ciąg afer wstrząsnął naszą rodzimą blogosferą kulinarną, podobne zdarzenia miały miejsce w USA. Najsłynniejszym z nich jest afera Cook Source. W 2010 roku blogerka o pseudonimie illadore opublikowała własny, oryginalny przepis na szarlotkę. Przepis ten został skopiowany i opublikowany w magazynie Cook Source bez wiedzy i zgody jego autorki. Redaktorzy magazynu zlekceważyli upo [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *