Smakowite podróże   W NUMERZE

Autor: Juliusz Podolski

„Jedzenie jest oknem na świat i zwierciadłem, w którym się przeglądamy” – mówi Lucy M. Long, twórczyni pojęcia turystyki kulinarnej. Trudno się z tym nie zgodzić, co więcej to właśnie zdanie niezwykle trafnie określa także chęć tworzenia szlaków kulinarnych.

rst 052022 407041 867591

Szlaki kulinarne są korzystne dla wielu stron. Po pierwsze – dla animatorów turystyki. Zapraszając w jakieś miejsce, można turystyczne atrakcje połączyć z promocją kuchni regionalnej, z wyjątkowością smaku danego rejonu. Po drugie – dla gastronomii. Świadomi restauratorzy widzą szansę, dołączając do szlaku, na promocję swojej restauracji, karczmy, zajazdu czy gospody. Liczą, że zadowoleni goście polecą ich swoim znajomym lub sami powrócą, będąc w tym regionie. Po trzecie – jest to także dość częsta przyczyna wyboru jakiegoś kierunku na cel wakacyjnych peregrynacji. Coraz więcej osób, wybierając miejsce na urlop, szuka nie tylko atrakcji turystycznych, ale także niesamowitych punktów na szlaku. I wreszcie po czwarte – kulinarni turyści chętnie kupują sery, wina i alkohole, miody, przetwory i wędliny w miejscach, które odwiedzają. Bardzo często też w swoich bagażach przywożą rękodzieło: filiżanki, kubki, talerzyki czy miski wytwarzane przez miejscowych artystów. Po powrocie do domu mogą zaserwować swoim znajomym nowo poznane potrawy w oryginalnych naczyniach. Jak widać, szlaki kulinarne dla wielu stron są ważnym elementem w życiu biznesowym i tym codziennym – turystycznym. Wciąż więc powstają nowe, by czerpać korzyści – od tych finansowych po te emocjonalne. 

Szlak poznańskiej pyry

Najnowszym szlakiem na polskiej mapie jest powstały w czerwcu z inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT). Przygotowany został we współpracy z restauracjami Poznania. – Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne – mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT. – Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi szefowie kuchni odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje się o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny. Szlak ma być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, chcących dotrzeć do autentycznych, unikatowych

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *