Jak kodeksowe systemy czasu pracy odpowiadają na potrzeby organizacji pracy restauracji?   PRAWO

Autor: Zuzanna Marchlewska

Specyfika działalności restauracji powoduje, że organizacja pracy ich pracowników odbiega od standardów w innych branżach. Rzadko w praktyce spotykamy lokale, których pracownicy mogą pracować od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

rs 2024 04 419023

Przepisy prawa pracy bynajmniej nie pomijają tych nietypowych potrzeb. Polski ustawodawca przewidział wiele systemów czasu pracy innych niż ten podstawowy, które restaurator może zastosować w celu prowadzenia działalności zgodnie z przepisami. Jednocześnie ich zróżnicowanie pozwala odpowiedzieć na konkretne potrzeby biznesowe. Oto sposoby organizacji czasu pracy, które mogą znaleźć zastosowanie w restauracji. 

System podstawowy

– praca po osiem godzin dziennie i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zwracam uwagę na słowa „przeciętnie”. Zastosowane w kodeksie pracy (k.p.) sformułowanie oznacza, że nie każdy tydzień pracy musi obejmować dokładnie pięć dni/40 godzin pracy. W ciągu ustalonego okresu rozliczeniowego tygodnie z sześcioma dniami pracy mogą być wyrównywane mniejszą liczbą dni pracy w innych tygodniach. WAŻNE Pracodawca zobowiązany jest ustalić z góry okres rozliczeniowy obowiązujący w zakładzie pracy (wskazując konkretnie nazwy miesięcy).

Zasadą jest czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Przepisy przewidują w niektórych sytuacjach krótsze okresy rozliczeniowe, w innych możliwe jest ich wydłużenie nawet do 12 miesięcy. Jak widać, już podstawowy system czasu pracy pozwala na pewną elastyczność. Pracodawca musi jednak pamiętać o poszanowaniu prawa pracownika do tygodniowego odpoczynku. W każdym tygodniu pracownik musi mieć co najmniej jeden dzień wolny (obowiązkowy, co do zasady 35-godzinny tygodniowy odpoczynek reguluje art. 133 k.p.). 

rs 2024 04 618590

Zmianowy czas pracy

– w przypadku lokali działają

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *