Alzackie wina na polskim rynku   WINO

W 2024 roku eksport wina z Alzacji do Polski wzrósł o 27% (dane CIVA). Już kilkudziesięciu alzackich producentów eksportuje wina do Polski, a kolejni spotkali się w Warszawie z przedstawicielami polskiej branży winiarskiej. Pierwsza edycja Varsovie Academy of Alsace Wine wzmocniła relacje biznesowe między alzacką i polską branżą winiarską.

fot. materiał prasowy

Trafia w oczekiwania smakoszy

Niemal 90% produkcji jest w Alzacji skoncentrowane na winach białych, nie dziwi więc fakt, że te orzeźwiające, aromatyczne wina zyskują popularność w Polsce, szczególnie w cieplejszych miesiącach wiosennych i letnich. Alzacja jest interesującym wyborem dla polskich konsumentów również ze względu na ich jakość, różnorodność oraz dopasowanie do wielu polskich potraw.

Szersza perspektywa

W ramach Varsovie Academy of Alsace Wines 12 maja w Warszawie, przedstawiciele branży winiarskiej poznawali różnorodne wina alzackie, a także mogli poznać szerszy kontekst alzackiego winiarstwa podczas masterclassów prowadzonych przez Szymona Milonasa, sommeliera i eksperta win francuskich.

„Alzackie wina to tętniąca życiem klasyka. Stoi za nimi kilkusetletnia tradycja, historia i unikalne położenie. Wszystko znajduje odzwierciedlenie w ich wyjątkowych smakach, pochodzących z nie mniej niż 12 odmian winogron uprawianych w regionie. Z drugiej strony, to wina innowacyjne i otwarte na świat. Ponad jedna trzecia win alzackich to wina organiczne, a ponad 35% produkcji to wina musujące - drugie pod względem popularności francuskie wina musujące po szampanie. Alzackie winiarstwo dynamicznie się rozwija, unikając stagnacji i otwierając się na innowacje. To fantastyczne, że polski rynek ma dostęp do coraz szerszego wyboru win alzackich, szczególnie że słyną one z wszechstronności w łączeniu z potrawami i dopasowaniu do polskiej kuchni” podkreślił ekspert.

Wina musujące zdobywają coraz większe uznanie

Wina alzackie dzielą się na trzy główne apelacje: AOC Alsace, AOC Crémant d’Alsace oraz AOC Alsace Grand Cru. Pierwsza kategoria stanowi zdecydowaną większość

Comité Interprofessionnel des Vins d'Alsace

12 avenue de la Foire aux Vins - BP 11217 - F- 68 012 COLMAR Cedex T.+33 (0)3 89 20 16 20

produkowanych win i 82% win eksportowanych do Polski. Crémant odpowiada za 17% eksportu, a Grand Cru za około 1%. Te ostatnie - eleganckie, kompletne i autentyczne - są kwintesencją win alzackich. Choć większość win produkowanych w Alzacji to wina spokojne, niemal dwukrotnie większy wzrost eksportu musujących Crémant do Polski (45%) w porównaniu do win spokojnych (24%) pokazuje zainteresowanie winami musującymi w naszym kraju.

Zacieśnianie relacji z polską branżą

Varsovie Academy of Alsace Wine, zorganizowane przez CIVA (Comité Interprofessionnel des Vins d’Alsace - organizację branżową wspierającą alzackich producentów wina) 12 maja w WineTu w Warszawie, było wydarzeniem biznesowym dedykowanym branży winiarskiej - importerom, sommelierom i sektorowi HoReCa. W programie znalazły się degustacje, masterclassy branżowe oraz bezpośrednie spotkania z 11 alzackimi producentami i winiarzami. Kilkudziesięciu uczestników mogło odkrywać różne style win alzackich, porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami winnic i poznawać niezwykłe historie stojące za każdą winnicą i butelką wina.