Pyszne.pl i 15 lat rynku dostaw jedzenia w Polsce   FOOD DELIVERY

Droga od dwóch lokalnych pizzerii do 17 000 partnerów, 3,6 mln użytkowników i pozycji lidera sektora odpowiadającego za 2,5% PKB. Pyszne.pl podsumowuje 15 lat obecności na rynku, który rośnie razem z marką.

fot. materiał prasowy

Zaczęło się klasycznie: od dobrego pomysłu i determinacji do przekucia go w realny projekt. Dwaj studenci z Wrocławia, Arkadiusz oraz Marcin Krupicz i Piotr Czajkowski, podczas praktyk w Niemczech zauważyli, że tamtejsze pizzerie oferują możliwość zamówienia przez internet – rozwiązanie, które w Polsce było wówczas praktycznie nieznane. Ich wizja szybko zaczęła przeradzać się w dynamicznie rozwijający się biznes, który do dziś jest związany z Wrocławiem, ma wpływ na gospodarkę i rynek pracy.


– W 2010 roku branża gastronomiczna podchodziła do zamawiania jedzenia online z dużą rezerwą. Również klienci potrzebowali czasu, by przekonać się do zalet takiego rozwiązania – wygody, oszczędności czasu, dostępu do szerokiej oferty. Na naszą korzyść zadziałała zmiana stylu życia. Polacy coraz bardziej cenią swój czas i chcą go poświęcać na to, co dla nich ważne – dla rodziny, na rozwój czy pasje. Polubiliśmy też nowoczesne technologie i sposób, w jaki ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie – przekonuje Arkadiusz Krupicz, dyrektor zarządzający i współzałożyciel Pyszne.pl.


Głodni stałego wzrostu

Pyszne.pl zaczęło szybko powiększać bazę użytkowników – w 2013 roku ich liczba była już 3 razy wyższa niż rok wcześniej. Potencjał polskiego rynku szybko dostrzegli zagraniczni inwestorzy. W 2014 roku Pyszne.pl dołączyło do holenderskiej grupy Takeaway.com, co otworzyło drzwi do dynamicznego rozwoju. W 2017 roku platforma mogła pochwalić się milionem użytkowników i współpracą z 5000 restauracji. W ciągu kolejnych 8 lat liczby te wzrosły ponad trzykrotnie.

Dziś to 3,6 miliona aktywnych użytkowników, z których blisko co czwarty jest związany z platformą od pierwszego roku funkcjonowania. To także ponad 2200 miejscowości objętych usługą, 57 miast z własną logistyką, ponad 4200 kurierów. A przede wszystkim współpraca z 17 000 partnerów w całej Polsce.

– Większość partnerów, którzy byli z nami na początku naszej drogi, wciąż jest dostępnych na Pyszne.pl. To pokazuje, że nie tworzymy tylko aplikacji do zamawiania jedzenia, ale biznesową społeczność. Staliśmy się ważnym element polskiej gospodarki z istotnym wpływem na branżę gastronomiczną w ujęciu ogólnopolskim, ale i lokalny rynek pracy. We wrocławskim biurze pracuje ponad 400 osób, mamy też działające na skalę międzynarodową Centrum Usług Wspólnych – wylicza Arkadiusz Krupicz.


Dostarczają do klientów, „dowożą” do budżetu

Godzinę i 41 minut dziennie – tyle średnio każdego dnia poświęcamy na obróbkę żywności, zakupy i korzystanie z usług[1]. Jednocześnie należymy do najbardziej zapracowanych krajów Unii Europejskiej[2]. To sprawia, że coraz chętniej korzystamy z usług pozwalających oszczędzić czas,
a przy tym zadbać o podstawowe potrzeby.

– Czas stał się dla nas luksusem. Jednocześnie nasza zamożność rośnie, co pozwala nam na więcej. W tym kontekście, usługi dostaw jedzenia stały się ważnym elementem codziennego funkcjonowania Polaków. Nie tylko oszczędzają cenny czas, który możemy poświęcić na rozwój czy rodzinę, ale także demokratyzują dostęp do bogatej oferty gastronomicznej – komentuje Marek Zuber, ekonomista.

Na tę potrzebę Pyszne.pl doskonale odpowiedziało, co pozwoliło na rozwój marki, ale przede wszystkim na rozwój branży gastronomicznej, ze wszystkimi korzyściami z tym związanymi, jak choćby bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy czy wpływy do budżetu.

– Gastronomia to dziś 2,5% polskiego PKB, jest z nią związanych nawet 700 tysięcy pracujących Polaków. Tysiące lokali może dziś spokojniej egzystować także na tym niełatwym rynku dzięki platformom jak Pyszne.pl, gdzie dostawy zapewniają istotną część obrotów – komentuje Marek Zuber.


MŚP rosną z Pyszne.pl

Szczególnie doceniają to małe podmioty – rodzinne restauracje czy food trucki. Prawie 70% wszystkich partnerów na Pyszne.pl, również tych spoza sektora gastronomicznego, to właśnie małe
i średnie przedsiębiorstwa. Dla nich współpraca z platformą to szansa na dotarcie do tysięcy klientów, wsparcie marketingowe, szansa na zbudowanie rozpoznawalności czy dotarcia z ofertą do klientów w czasie, gdy zwyczajnie nie mogą odwiedzić lokalu.

– Platforma to dla restauratorów znacznie więcej niż tylko kanał sprzedaży. Jesteśmy kompleksowym partnerem  biznesowym, oferującym wsparcie analityczne, marketingowe i logistyczne. Dostarczamy też cenną wiedzę na temat rynku czy nastrojów konsumenckich, w czym pomaga nam choćby autorski i cyklicznie aktualizowany indeks ekonomiczny Pyszne.pl – dodaje Arkadiusz Krupicz.

Autorski indeks Pyszne.pl monitoruje siłę nabywczą konsumentów w kontekście zamawiania jedzenia online. To szczególnie cenne narzędzie m.in. dla restauratorów – dostarcza cennych danych o trendach konsumenckich i kondycji rynku, pomagając w lepszym planowaniu strategii, dostosowywaniu ofert czy optymalizacji działań marketingowych


Głos branży „gastro”

Pyszne.pl aktywnie angażuje się w kształtowanie otoczenia prawnego branży gastronomicznej. We współpracy z Izbą Gospodarczą Gastronomii Polskiej (IGGP) firma niezmiennie walczy o ujednolicenie stawek VAT dla gastronomii, co pozytywnie by wpłynęło na rozwój całego sektora. Teraz Pyszne.pl proponuje kolejną rewolucyjną zmianę – wprowadzenie jednolitej, maksymalnie niskiej składki podatkowej od napiwków przekazywanych elektronicznie. Obecny system, w którym napiwki płacone kartą są rozliczane jako przychód całej restauracji i objęte standardowym opodatkowaniem, zniechęca do ich ewidencjonowania.

– Wierzymy w siłę dialogu, wypracowywanie wspólnych rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron procesu. Platform, pracowników, przedstawicieli pracodawców, zwłaszcza w obliczu zmieniającego się rynku pracy, w tym prac nad wdrożeniem Dyrektywy Platformowej. Stąd nasze zaangażowanie choćby w ramach Rady Dialogu Społecznego i spotkania poświęcone unijnym zmianom czy współpraca z Pracodawcami RP – dodaje Arkadiusz Krupicz.


Przyszłość w pomarańczowych barwach

Po 15 latach od debiutu Pyszne.pl odważnie patrzy w przyszłość, korzystając z innowacji i poszukując nowych form dotarcia do klienta. Jako pierwsza platforma w Polsce Pyszne.pl rozpoczęło testy autonomicznych dostaw, wykorzystując zarówno drony latające, jak i „psoboty” – specjalne roboty kroczące. Pyszne.pl wyraźnie zaznacza swoją obecność także w obszarze e-grocery. Dziś już ponad 1000 partnerów marki to partnerzy pozarestauracyjni, jak choćby Carrefour, sieć Cukiernii Sowa, czy kwiaciarni e-Kwiaty. Dążąc do maksymalizacji wygody użytkowników, Pyszne.pl wdrożyło nową wersję swojej aplikacji, wyposażonej m.in. w inteligentnego asystenta zakupowego opartego o technologię AI. 

– Chcemy, by nasi kurierzy dostarczali wszystko, co zmieści się do plecaka, od jedzenia, przez produkty FMCG, po drobną elektronikę, czy leki. Chcemy być tam, gdzie rodzi się potrzeba dostarczenia czegoś w możliwie najkrótszym czasie pod drzwi konsumenta. I to niekoniecznie realizującego zamówienie za pośrednictwem naszej platformy, ale i platform partnerów, z którymi prowadzimy rozmowy. Naszym celem jest wyniesienie wygody zamawiającego na niespotykany dotąd poziom – podsumowuje Arkadiusz Krupicz.


[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dobowy-budzet-czasu-ludnosci-w-2023r-,35,1.html

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20250514-1