Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Warszawa w klimacie whisky i ginu

Tegoroczna odsłona Whisky Live Warsaw zbliża się wielkimi krokami. Już 18-19 października Centrum Praskie Koneser stanie się miejscem spotkania tysięcy miłośników whisky oraz innych alkoholi premium. „Restauracja” jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

 

 rs 2019 05ez 07

  Organizatorzy Whisky Live Warsaw przewidują w tym roku rekordową liczbę stoisk oraz gości. Uczestnicy będą mogli wybierać spośród setek gatunków alkoholi, pochodzących z kilkunastu krajów. Oprócz whisky nie zabraknie też rumów, burbonów, ginów, okowity, a nawet węgierskiej palinki. Sporą część trunków można będzie degustować w cenie biletu. Za bardziej limitowane edycje zapłacimy voucherami o wartości 5 zł lub jej wielokrotności. 

Debiuty festiwalowe i nowości

W tym roku w gronie wystawców pojawią się festiwalowi debiutanci. Hinch Distillery to pochodzący z Irlandii Północnej producent whiskey i ginu, który przebojem szturmuje europejski rynek. Również na Wyspach, ale w Londynie, zlokalizowana jest swojsko brzmiąca Bimber Distillery, prowadzona przez Polaka Dariusza Płażewskiego, którego...


Restauracja 5/2019, RYNEK

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności