ABC RESTAURACJI, czyli po co i jak stworzyć manual
 

 


ABC RESTAURACJI, czyli po co i jak stworzyć manual

Manual, inaczej podręcznik restauracji, to wielofunkcyjne narzędzie, które powinno być w każdym lokalu. Zawiera takie elementy, jak najważniejsze informacje o tym miejscu, jego misję, standardy obsługi, opis pracy na poszczególnych stanowiskach, dress code, a nawet receptury.

 

 rs 2019 05ez 16

  Manual przydaje się w różnych okolicznościach, ale najczęściej kiedy zatrudniana jest nowa osoba. Dostaje ona plik manuala odpowiedni do obejmowanego stanowiska, co daje nam pewność, że przekazane zostały jej wszystkie wiadomości niezbędne do pracy. 

Treść ma być znana

Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z koniecznością przyswojenia dużej ilości informacji. Praca w restauracji to nie tylko gotowanie lub podawanie kotletów, ale także tworzenie doświadczeń i atmosfery. Warto zadbać o to, aby każdy pracownik firmy wiedział, jakie idee przyświecały otwarciu danego miejsca, jaki jest rytm jego funkcjonowania, a także jakie są obowiązki na poszczególnych stanowiskach. Zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu ułatwia przyswojenie wiedzy oraz, w razie potrzeby, szybki powrót do poszczególnych elementów spisanych zasad. Pracownicy powinni doskonale znać treść manuala, dlatego dobrą praktyką jest wprowadzenie testów z jego znajomości, np. raz w miesiącu podczas spotkań organizacyjnych. Konieczne jest też zapisanie w nim konsekwencji nieznajomości treści oraz informacja o bezwzględnym przestrzeganiu tych ustaleń. To dobry sposób na weryfikację teoretycznej części wiedzy oraz zmotywowanie pracowników do ciągłego rozwoju swoich umiejętności. 

Narzędzie dla menedżera

Przekazanie pracownikom wszystkich reguł, informacji oraz wartości przyświecających restauracji jest kluczowe, aby każdy element funkcjonował bez zarzutu. Poza spisaniem i przekazaniem pracownikowi informacji o konieczności znajomości treści, istotną częścią onboardingu jest poświęcenie czasu takiej osobie czasu. Dobrze napisany manual może posłużyć jako materiał do poprowadzenia szkolenia wprowadzającego, na którym pracownik dowie się, skąd biorą się określone reguły, oraz dokładnie zrozumie wartość wykonywanej pracy. Dokładając do tego regularną weryfikację znajomości podręcznika, możemy podnieść lub utrzymać standardy obsługi. Praca, nawet jeśli dorywcza, jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli oparta jest na precyzyjnym harmonogramie oraz ściśle określonych zasadach. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy w branży gastronomicznej, warto pamiętać o komforcie pracowników, aby dzięki temu chętnie przychodzili do pracy i obsługiwali naszych gości ze szczerym uśmiechem na twarzy. 

Podstawy manuala

Osoby, które nigdy nie pisały takiego podręcznika, a chcą, aby wszystkie zasady funkcjonowania ich lokalu były jasno określone, często nie wiedzą, od czego zacząć i jakie elementy w nim zawrzeć. Zasada jest jedna – piszemy wszystko to, co jest ważne dla funkcjonowania danego miejsca, co polepsza jakość jego funkcjonowania i relacji międzyludzkich, które są przecież tak ważne w gastronomii. Poniżej najważniejsze elementy manuala i co warto w nich zawrzeć. 

Misja

Kilka łatwych do zapamiętania zdań zawierających informacje takie jak rodzaj kuchni, najważniejsze wartości i przyczyna otwarcia lokalu. Wizja, która przyświeca właścicielowi lokalu. 

Lokal dla gości

Informacje związane z funkcjonowaniem lokalu: godziny otwarcia, grupa docelowa, obowiązujący strój, możliwości wykorzystania przestrzeni. 

Dodatkowe istotne informacje

Wszystkie rzeczy, które sprawiają, że restauracja...Aleksandra Kondras

Restauracja 5/2019, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail