Mali bracia Ubogich i Pizza Hut w akcji dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
 
 Mali bracia Ubogich i Pizza Hut w akcji dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

2020-01-23

Chodzenie do restauracji to naturalny element stylu życia młodych pokoleń. A kiedy ostatnio byliśmy w restauracji z naszą Babcią i naszym Dziadkiem? W wielu przypadkach odpowiedź brzmi „nigdy”. Dlatego z okazji Dnia Babci i Dziadka w dn. 21.01.2020r. Wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich zabrali jego podopiecznych na obiad do jednej z warszawskich restauracji sieci Pizza Hut.

seniorzy

Podobno wszyscy rodzice czekają na moment, kiedy zostaną dziadkami. Nic w tym dziwnego – przyjmuje się, że rodzice są od wychowywania dzieci, a dziadkowie – od ich rozpieszczania. W tym tygodniu obchodzimy wielkie święto Babć i Dziadków, z którymi na pewno wiąże się wiele wspomnień – również tych kulinarnych! Niestety nie każdy z seniorów w Polsce otrzyma tego dnia życzenia. 1 na 10 osób w tym przedziale wiekowym nie jest w ogóle odwiedzana w domu i nie zostanie odwiedzona także w Dzień Babci i Dziadka. W Polsce żyje ok. 280 tysięcy osamotnionych seniorów powyżej 80 roku życia i niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna – zwłaszcza, gdy mieszka w pojedynkę.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od lat przychodzi z pomocą starszym i samotnym osobom. Choć dla młodego pokolenia może to się wydać odległe, w Polsce aż 3 na 10 osób w wieku 80+ nie wychodzi w ogóle na spotkania towarzyskie. Wolontariusze Stowarzyszenia, świadomi, że dla starszych osób najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i budowanie wspomnień, dzielą się swoim czasem z podopiecznymi Stowarzyszenia dając im to, co najcenniejsze: uwagę, zainteresowanie i swoją obecność.

Samotność dla osób młodych, żyjących w epoce cyfrowej bywa abstrakcją. My prawie nigdy nie jesteśmy sami – technologie zapewniają nam nieustanny kontakt ze światem. Niestety tempo naszego życia jest tak szybkie, że często nie dostrzegamy, że naszym sąsiadem czy naszą sąsiadką jest starsza osoba, której nikt nie odwiedza w domu. Samotność szczególnie boli w różnego rodzaju święta – takie jak Dzień Babci i Dzień Dziadka. Czas to najcenniejsza waluta i największy prezent, jaki możemy sprawić drugiej osobie. Seniorzy mają nam z kolei do zaoferowania swoją mądrość i inne spojrzenie na świat oraz relacje międzyludzkie. Dlatego jako Stowarzyszenie namawiamy, by podarować kawałek swojego czasu seniorom – nie tylko od święta – tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Zarządzająca Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie zorganizowało w dn. 21.01.2020r.  spotkanie dla grupy swoich podopiecznych. Partnerem spotkania została Pizza Hut (grupa AmRest). Spotkanie miało miejsce w jednej z flagowych restauracji marki („Zodiak” przy ul. Widok w Warszawie). – Potrzeba wspólnego spędzania czasu dotyczy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Dzisiejsi młodzi ludzie szczególnie chętnie spotykają się w restauracjach. Dania takie jak pizza są stworzone do tego, by się nimi dzielić – tak jak wolontariusze Stowarzyszenia dzielą się swoim czasem z jego podopiecznymi. Dlatego zaproponowaliśmy zorganizowanie spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka właśnie w Pizza Hut. Postanowiliśmy wykorzystać naszą popularność wśród młodzieży, żeby zwrócić jej uwagę na ogromny problem samotności osób starszych. Chcielibyśmy, by akcja zainspirowała młodych ludzi do zainteresowania się losem seniorów. Młodszemu pokoleniu może być trudno w to uwierzyć, ale część osób starszych nigdy nie była w restauracji – może kolejne wyjście do restauracji stanie się okazją, by lepiej poznać swoją Babcię i Dziadka? – opowiada Tomasz Kwieciński, Digital Communication Manager Pizza Hut.

 

***

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Stowarszyenie jest odpowiedzią na pogłębiającą się samotność w społeczeństwie, a w szczególności samotność osób starszych. Akcja małych braci Ubogich czerpie natchnienie z idei Armand Marquiset (1946 r.), i zawsze nawiązuje do wartości fundamentalnych: niepowtarzalności każdej istoty ludzkiej, godności każdego człowieka (mężczyzny i kobiety), niezależnie od jego pochodzenia, sytuacji społecznej, stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, prawa każdego do wolności, braterstwa i wierności swoim przekonaniom. „mali bracia Ubogich” towarzyszą osobom cierpiącym z powodu samotności, ubóstwa i tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Priorytetem dla małych braci Ubogich jest niesienie pomocy osamotnionym osobom starszym powyżej 60 roku życia


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail