Od stycznia 2021 ma działać Konsorcjum Ochrony Lambrusco
 





wino

Od stycznia 2021 ma działać Konsorcjum Ochrony Lambrusco

2020-11-26

W styczniu 2021 roku powstanie samodzielne Konsorcjum Ochrony Lambrusco, które będzie promować globalny rozwój świadomości na temat lokalnych win z rejonu Emilia Romagna.

lambrusco

Emilia Romagna słynie nie tylko z doskonałych potraw – region może pochwalić się również wspaniałymi winami, które doceniają mieszkańcy, a także turyści z kraju i zza zagranicy. Lambrusco jest najbardziej popularnym winem produkowanym w tym regionie, a znanym i uwielbianym na całym świecie – tylko w 2019 roku wytworzono blisko 1,3 miliona hektolitrów tego trunku. W styczniu 2021 roku powstanie samodzielne Konsorcjum Ochrony Lambrusco, które będzie promować globalny rozwój świadomości na temat lokalnego trunku – zastąpi dotychczasowe trzy Konsorcja. Bogata historia oraz przywiązanie do tradycji i kultury to kwintesencja tego wina. Przekonaj się i poznaj tajniki doskonałego włoskiego specjału!

Jak dotąd, w regionie funkcjonowały trzy oddzielne instytucje, które chroniły tradycję ośmiu rodzajów win Lambrusco z terenów Modeny i Regionu Emilia – Konsorcjum Ochrony Lambrusco w Modenie, Konsorcjum na rzecz ochrony i promocji win PDO Reggiano i Colli di Scandiano oraz  Canossa, a także Konsorcjum Tutela Vini del Reno DOC. W styczniu 2020 roku wspomniane organy połączą się w jedno Konsorcjum Ochrony Lambrusco, co pozwoli im na jeszcze lepszą promocję i ochronę wina na świecie.

Doskonale połączenie smaków

Mieszkańcy regionu Emilia Romagna są doskonale znani ze swojej niezwykłej gościnności, zwłaszcza w stosunku do turystów z zagranicy. Wspólne celebracje oraz rozmowy przy stole to element wielopokoleniowych zwyczajów regionu. Tradycyjnym elementem przywitania gości jest częstowanie ich przez gospodarzy lokalnymi produktami – lampką domowego wina oraz pysznym jedzeniem.  Nie bez powodu Bolonia nazywana jest “the Belly of Italy”. Dlatego też, wino Lambrusco tak chętnie spożywane jest do posiłku. Idealnie komponuje się lokalnymi przysmakami – szynką parmeńską, serem Parmigiano Reggiano, czy słynną mortadellą z Bolonii.

Troska o tradycję na najwyższym poziomie

Winogrona Lambrusco pierwotnie były „dziką winoroślą” – porastały wrzosowiska oraz tereny podmokłe na równinach i polach południowego obszaru regionu Emilia Romagna. Szczep, z którego produkuje się wyjątkowe wino, jest skrzyżowaniem klasycznych winorośli vitis vinifera oraz dzikich gatunków vitis sylvestris. Winogrona, z których uzyskuje się ten wyjątkowy trunek, uprawiane są w prowincjach Reggio Emilia i Modena. W 2019 r. zajęły blisko 16,620 hektarów rolnych. Ponad   zdecydowaną połowę tego terytorium obsadzono tylko szczepem Lambrusco. Z wytworzonych zbiorów powstało prawie 168,7 mln butelek włoskiego musującego specjału w dwóch rodzajach –126,5 mln butelek Lambrusco IGT oraz 42,1 mln butelek Lambrusco DOC. Dla porównania, w stosunku do 2018 r. liczba butelek tych dwóch gatunków zwiększyła się o 16.3%. Produkcja wina na taką skalę sprawia, że w regionie zrzeszonych jest kilka instytucji promujących i ochraniających to lokalne dziedzictwo.

1 stycznia 2021 roku powstanie nowa instytucja winiarska Konsorcjum Ochrony Lambrusco, która będzie skupiać trzy organy: Konsorcjum Ochrony Lambrusco w Modenie, Konsorcjum na rzecz ochrony i promocji win PDO Reggiano i Colli di Scandiano oraz Canossa, a także Konsorcjum Tutela Vini del Reno DOC.

Współpraca tych podmiotów pozwoli na dzielenie się doświadczeniami oraz strategiami w celu promocji wina na całym świecie. Nowe Konsorcjum będzie reprezentować osiem rodzajów win, produkowanych między Modeną a Regionem Emilia Romagna. Te wyjątkowe trunki to – Lambrusco di Modena DOC, Lambrusco di Sorbara DOC, Lambrusco Grasparossa di Castelvetro DOC, Lambrusco Salamino di S. Croce DOC, Reggiano DOC, Colli di Scandiano and di Canossa DOC, Reno DOC, a także Bianco di Castelfranco Emilia IGT – nazywane wizytówka północnych Włoch.

Produkcja Lambrusco w 2020 roku

Tegoroczne warunki klimatyczne nie sprzyjały uprawie Lambrusco. Konsorcjum twierdzi, że z powodu obfitych deszczów i gradowych burz, może nastąpić niewielki spadek ilości produkcji. Niemniej jednak, winogrona w tym roku są bardzo zdrowe, a rośliny nie wykazywały żadnych chorób w okresach dojrzewania. Czerwone wino musujące Lambrusco zachowa swój niepowtarzalny smak i jakość także w 2021 roku.

Kieliszek Lambrusco w towarzystwie parmezanu, prosciutto i innych wyrobów przyrządzonych z pasją to wizytówka i duma wspaniałego regionu Emilia Romagna.


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail