Enio Chłapowski-Myjak: Podjęliśmy trudną decyzję o zamknięciu restauracji
 
 
koronawirus

Enio Chłapowski-Myjak: Podjęliśmy trudną decyzję o zamknięciu restauracji

2021-04-09

Największym wyzwaniem przed decyzją o wstrzymaniu działalności była całkowita zmiana modelu sprzedaży praktycznie z dnia na dzień - opowiada Enio Chłapowski-Myjak, restauracja Mr. OH z Warszawy, knajp.pl. - Nasza oferta musiała zostać dostosowana do potrzeb osób zamawiających z dowozem, czego wcześniej nie prowadziliśmy – Mr. OH oferował wieczorne jedzenie z cocktailami na miejscu. Dodatkowo trzeba pilnować marży, która znika wraz z przyjmowaniem zamówień z popularnych agregatorów, liczących sobie opłaty nieodpowiadające usłudze logistycznej, którą oferują. Tak powstał knajp.pl – kooperatywa restauracji non-profit, która oferuje bezprowizyjną sprzedaż restauratorom, a gościom daje wygodę zamawiania z ulubionych restauracji. 

rs 2020 06cd 09

Restauratorzy od roku żyją w stanie skrajnej niepewności. Wydawało się, że 2020 r. można zaliczyć jako najgorszy dla branży gastronomicznej, ale po I kwartale 2021 r. wciąż nie wiemy, co będzie jutro. To właśnie jest najlepszym przykładem tej niepewności, z jaką się zmagamy. Kiedy w listopadzie 2020 r. rząd ogłaszał „mapę wychodzenia z pandemii”, wszyscy planowali ponowne otwarcie, podczas gdy przy deklarowanej dziennej liczbie zakażeń odpowiadającej strefie żółtej, pozostajemy zamknięci już piąty miesiąc. W przypadku Mr. OH najgorszy jednak okazał się brak pomocy ze strony państwa. Najistotniejszy program osłonowy dla przedsiębiorców, których działalność została zakazana lub ograniczona rozporządzeniem, Tarcza 2.0 PFR, wykluczył firmy powstałe w IV kwartale 2019 r. i później. Pomimo licznych apeli i protestów rząd i PFR przyjęli arbitralnie kryterium szkody kalendarzowej, a nie rzeczywistej, czym pozbawili nas szansy na utrzymanie miejsc pracy i inwestycji w nowo powstały lokal. W związku z tym podjęliśmy trudną decyzję o zamknięciu Mr. OH z początkiem 2021 r. w oczekiwaniu na lepsze czasy. Naszym największym wyzwaniem przed decyzją o wstrzymaniu działalności była całkowita zmiana modelu sprzedaży praktycznie z dnia na dzień. Nasza oferta musiała zostać dostosowana do potrzeb osób zamawiających z dowozem, czego wcześniej nie prowadziliśmy – Mr. OH oferował wieczorne jedzenie z cocktailami na miejscu. Dodatkowo trzeba pilnować marży, która znika wraz z przyjmowaniem zamówień z popularnych agregatorów, liczących sobie opłaty nieodpowiadające usłudze logistycznej, którą oferują. Tak powstał knajp.pl – kooperatywa restauracji non-profit, która oferuje bezprowizyjną sprzedaż restauratorom, a gościom daje wygodę zamawiania z ulubionych restauracji. Wraz z zaprzyjaźnionymi restauratorami powołaliśmy taką inicjatywę, która pomogła już zaoszczędzić restauratorom ponad 800 tys. zł na prowizjach!

Pełen raport z branży gastronomicznej "Rok w całkiem innej rzeczywistości" przeczytasz w najnowszym wydaniu czasopisma "Restauracja". 

Prenumeratę czasopisma można zamówić TUTAJ
Czasopismo dostępne jest także w najlepszych salonach Empik na terenie całej Polski.

 


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail