Marnotrawstwo (muda) w gastronomii – rodzaje i sposoby na eliminację
 


 
Marnotrawstwo (muda) w gastronomii – rodzaje i sposoby na eliminację

W poprzednim numerze „Restauracji” przedstawiałem koncepcję gemba kaizen – zdroworozsądkowego i niskokosztowego podejścia do zarządzania, które z powodzeniem może być wykorzystane w gastronomii. Dziś chciałbym kontynuować temat kaizen, skupiając się na jednym z kluczowych aspektów tej filozofii zarządzania, jakim jest ograniczanie kosztów operacyjnych. W kaizen zmniejszanie kosztów to nie zwalnianie pracowników, restrukturyzacje, ograniczanie drogich inwestycji w nowy sprzęt czy zmiana dostawców.

rst 06 532315 114877

Często bowiem takie działania odbijają się negatywnie na jakości usług. Chodzi zatem nie o cięcia wydatków, ale o zarządzanie kosztami, co w praktyce oznacza m.in. ich planowanie w dłuższym horyzoncie czasu, w tym redukcję kosztów ogólnych w gemba – miejscu pracy. Najlepszą, bo sprawdzoną w praktyce, metodą na redukcję kosztów przy jednoczesnej poprawie jakości jest eliminacja muda, czyli marnotrawstwa. 

Albo wartość dodana, albo muda

Każde zajęcie niedodające wartości jest w Japonii uznawane za muda. Japońskie słowo muda oznacza marnotrawstwo, ale ma też o wiele głębsze konotacje. Praca jest serią procesów lub kroków – od zamówienia surowców począwszy, a na gotowym produkcie lub usłudze skończywszy. W każdym procesie zasoby, czyli głównie ludzie i maszyny, albo dodają wartości, albo nie dodają. Muda odnosi się zatem do każdego działania, które nie przynosi wartości. Dla przykładu, zgodnie z filozofią kaizen pracownik, który chodzi, nie przynosi wartości dodanej. 

Kluczem jest dbanie o dostępne zasoby

W filozofii kaizen redukcja muda oznacza w praktyce zaprzestanie nadmiernego zużycia dostępnych zasobów. Zasoby definiowane są jako: ludzie, materiały/surowce, maszyny, metody pracy/procesy oraz pomiary, np. to, co monitorujemy i analizujemy. O zasoby dbamy – po pierwsze – poprzez poprawę jakości, np. zmniejszenie liczby pomyłek, ograniczenie zepsutych/ przeterminowanych surowców, ograniczenie zużycia mediów itp. Swoją drogą nie spotkałem jeszcze hotelu, który wiedziałby, jaka część zużytej wody czy energii elektrycznej przypada na działanie samej kuchni i magazynów. To z kolei utrudnia precyzyjne kalkulacje dotyczące kosztochłonności działania kuchni. Po drugie – dbamy poprzez poprawę produktywności, która rośnie wraz z wynikiem, ale przy mniejszym nakładzie pracy. Wynik to nic innego jak nasze wyroby czy też usługi. Kaizen mówi: zmniejszajcie liczbę pracowników na linii produkcyjnej – im jest ich mniej, tym mniej okazji do popełnienia błędów. Niekoniecznie wiąże się to ze zwolnieniami, ale często z przesunięciem pracowników do innych czynności, które...Tomasz Szuba

Restauracja 6/2021, ZARZĄDZANIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail