O kaizen w gastronomii. 5S w kaizen – 5 kroków do utrzymania ładu i porządku w restauracji
 






O kaizen w gastronomii. 5S w kaizen – 5 kroków do utrzymania ładu i porządku w restauracji

W dwóch poprzednich artykułach opisywaliśmy różne aspekty japońskiej filozofii zarządzania kaizen. Jest to zdroworozsądkowe i niskokosztowe podejście do zarządzania w biznesie. 5S – o tym aspekcie chciałbym dziś z państwem porozmawiać.

Kaizen powstało w Japonii w firmach przemysłowych, przede wszystkim w przemyśle samochodowym, m.in. w zakładach Toyoty. Szukaliśmy analogii i podobieństw między sposobem zarządzania w fabrykach samochodów a restauracjami, które są swoistymi fabrykami jedzenia. Można również powiedzieć, że kaizen to zestandaryzowana procedura rozwiązywania problemów. Filarami tej filozofii są: a) eliminacja muda, czyli wszelkiego rodzaju marnotrawstwa, m.in. czasu, zapasów, ruchu; b) standaryzacja – czego przejawem w gastronomii może być spisanie i respektowanie receptur czy jakość obsługi gości; c) wspomniane 5S. 

Czym jest 5S

5S to wykaz kilku kroków do utrzymania ładu i porządku w restauracji oraz na swoim stanowisku pracy (czyli w gemba). 5S można również nazwać sposobem postępowania w codziennej pracy. Jego istotą jest wykonywanie tego, co zostało uzgodnione. Zaczyna się od usunięcia zbędnych rzeczy w gemba, czyli miejscu pracy, i uporządkowania rzeczy potrzebnych. Następnie środowisko pracy utrzymujemy w czystości, żeby od razu wykryć ewentualne nieprawidłowości. Te czynności powinno się kontynuować w każdym dniu pracy. W skład 5S wchodzą następujące kroki: • selekcja/seiri/sort – odróżnianie w gemba rzeczy niezbędnych od zbędnych i w konsekwencji eliminowanie tych drugich; • systematyka/seiton/straighten – porządkowanie rzeczy pozostałych po seiri, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina. Wykonuje się je w celu lepszej organizacji, efektywności i dyscypliny w miejscu pracy; • sprzątanie/seiso/scrub – utrzymywanie miejsca pracy i maszyn w czystości; • standaryzacja/seiketsu/standardize – budowanie samodyscypliny i nawyku angażowania się w 5S poprzez ustanawianie standardów; • samodyscyplina/shitsuke/systematize – stosowanie i ciągłe praktykowanie powyższych czterech punktów w jak najszerszym zakresie. 

Krok pierwszy, czyli selekcja (seiri)

Pierwszy krok do właściwego utrzymania stanowiska pracy pociąga za sobą podział rzeczy w gemba na dwie kategorie: niezbędne i zbędne, a następnie usuwanie tych drugich. Przy czym powinno się wyznaczyć limit rzeczy niezbędnych. Tylko niewielka część rzeczy jest...



Tomasz Szuba

Restauracja 1/2022, ZARZĄDZANIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail