Nieznane dotąd ułatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy
 


 


Nieznane dotąd ułatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

W chwili, gdy oddajemy ten tekst do druku, do Polski przybyło już ponad 2 mln osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Większość z nich stanowią obywatele Ukrainy, którzy w krótkim czasie staną się najliczniejszą mniejszością narodową aktywną na polskim rynku pracy. Zapewne obecnie wielu pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić obywatela Ukrainy, zastanawia się, w jaki sposób to zrobić.

rst 022022 766798 362467

Nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, gdyż ustawodawca ze względu na trudną sytuację za naszą wschodnią granicą znacznie uprościł kwestię podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy. Jeśli chodzi o sam pobyt cudzoziemców, to wymaga on już znacznie dłuższej analizy. Pracodawca w procesie zatrudniania cudzoziemca powinien zawsze mieć na uwadze dwa aspekty, jakimi są pobyt i praca. Odnosząc się do sytuacji prawnej obywateli Ukrainy przebywających na terenie RP (legalizacji ich pobytu i zatrudnienia), należy wskazać, że kształtuje się ona w zależności od tego, czy osoby te: 1. legalnie przebywały na terenie Polski przed 24 lutego 2022 r., 2. na skutek wojny na Ukrainie przekroczyły granicę Polski po 24 lutego 2022 r., a ich pobyt uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa). Co ważne, dzięki ekspresowej nowelizacji tego aktu prawnego, przyjętej przez Sejm 23 marca 2022 r., pomocą objęci zostali obywatele ukraińscy, którzy przybyli do Polski nie tylko bezpośrednio z terytorium Ukrainy, lecz także ci, którzy przekroczyli granicę Polski przez terytorium innego kraju, np. Czech czy Słowacji. 

Jeśli przybyli przed 24 lutego

Pobyt obywateli Ukrainy, którzy przyjechali na terytorium Polski przed 24 lutego 2022 r., jest legalny, jeżeli ostatni dzień pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski na podstawie: – wizy krajowej przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.; okres pobytu obywatela Ukrainy na podstawie tej wizy oraz okres jej ważności ulegają przedłużeniu z mocy...Mariusz Królczyk

Restauracja 2/2022, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail