W chwili, gdy oddajemy ten tekst do druku, do Polski przybyło już ponad 2 mln osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Większość z nich stanowią obywatele Ukrainy, którzy w krótkim czasie staną się najliczniejszą mniejszością narodową aktywną na polskim rynku pracy. Zapewne obecnie wielu pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić obywatela Ukrainy, zastanawia się, w jaki sposób to zrobić.
Nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, gdyż ustawodawca ze względu na trudną sytuację za naszą wschodnią granicą znacznie uprościł kwestię podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy. Jeśli chodzi o sam pobyt cudzoziemców, to wymaga on już znacznie dłuższej analizy. Pracodawca w procesie zatrudniania cudzoziemca powinien zawsze mieć na uwadze dwa aspekty, jakimi są pobyt i praca. Odnosząc się do sytuacji prawnej obywateli Ukrainy przebywających na terenie RP (legalizacji ich pobytu i zatrudnienia), należy wskazać, że kształtuje się ona w zależności od tego, czy osoby te: 1. legalnie przebywały na terenie Polski przed 24 lutego 2022 r., 2. na skutek wojny na Ukrainie przekroczyły granicę Polski po 24 lutego 2022 r., a ich pobyt uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa). Co ważne, dzięki ekspresowej nowelizacji tego aktu prawnego, przyjętej przez Sejm 23 marca 2022 r., pomocą objęci zostali obywatele ukraińscy, którzy przybyli do Polski nie tylko bezpośrednio z terytorium Ukrainy, lecz także ci, którzy przekroczyli granicę Polski przez terytorium innego kraju, np. Czech czy Słowacji.
Jeśli przybyli przed 24 lutego
Pobyt obywateli Ukrainy, którzy przyjechali na terytorium Polski przed 24 lutego 2022 r., jest legalny, jeżeli ostatni dzień pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski na podstawie: – wizy krajowej przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.; okres pobytu obywatela Ukrainy na podstawie tej wizy oraz okres jej ważności ulegają przedłużeniu z mocy...